Prof. Tomasz Kostka nowym konsultantem krajowym w dziedzinie geriatrii

ZDROWIE

Autor: MK/Rynek Seniora   08 września 2015 14:49


Prof. Tomasz Kostka nowym konsultantem krajowym w dziedzinie geriatrii Na zdj. prof. Tomasz Kostka, kierownik Kliniki Geriatrii i dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Łodzi

Zmiana na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii. Od początku września funkcję tę pełni prof. Tomasz Kostka, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

To kolejna w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zmiana na tym stanowisku. Wcześniej funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii pełniła prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Objęła ją w połowie 2014 r., zastępując prof. Tomasza Grodzickiego (Ministerstwo Zdrowia powołało wtedy nowych konsultantów w kilkunastu dziedzinach).

Prof. dr hab. n med. Tomasz Kostka jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych, medycyny sportowej i geriatrii.

W 1992 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy „Wpływ wysiłku fizycznego na odruch z baroreceptorów tętniczych u osób zdrowych i u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca” na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi.  

W 2000 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie geriatrii na podstawie rozprawy „Fizjologiczne i metaboliczne mechanizmy aktywności ruchowej u osób starszych”, na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi.

Od 2005 r. pełni funkcję kierownika Kliniki Geriatrii Katedry Nauk Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a od 2008 - dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu tej uczelni.  

Na jego dorobek naukowy składa się łącznie 209 pozycji, w tym publikacje w języku angielskim i francuskim.  

W latach 1994-1996 przebywał na stypendium naukowym w Service de Médecine Gériatrique, Centre Hospitalier Lyon-Sud (do którego w tauku dalszej kariery wielokrotnie wyjeżdżał na badania i staże naukowe) oraz w Laboratoire de Physiologie de l’Exercice Université CLAUDE BERNARD w Lyonie (Francja).

W latach 2003-2004  uczestniczył w kursach European Academy for Medicine of Ageing w Sion (Szwajcaria) i otrzymał członkostwo Akademii.

Ponadto jest m.in. członkiem: Komisji Geriatrii i Gerontologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, Komisji Biologii Starzenia Polskiej Akademii Nauk, Rady Naukowej Gerontologii Polskiej, Rady Naukowej Geriatrii Polskiej, Rady Programowej Medycyny Sportowej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

W latach 2011-2012 był zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.