Prof. Wysocki: mapy potrzeb zdrowotnych mają wskazywać priorytety

ZDROWIE

Autor: KL/Rynek Seniora   16 kwietnia 2015 11:02


Prof. Wysocki: mapy potrzeb zdrowotnych mają wskazywać priorytety

Dane epidemiologiczne jednoznacznie wskazują, że w kraju olbrzymim problemem zdrowotnym i społecznym jest choroba Alzheimera. A tymczasem systemowo kompletnie nie jesteśmy przygotowani na takich chorych - mówił prof. Mirosław Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.

Jak powiedział  15 kwietnia br. na konferencji  w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- Państwowym Zakładzie Higieny, dotyczącej tworzenia map potrzeb zdrowotnych, problem ten będzie narastał wraz ze starzejącym się społeczeństwem, a już teraz chorzy praktycznie nie mogą uzyskać odpowiedniej pomocy.

- To trzeba zmienić i okazją jest właściwe zaakcentowanie tego problemu w opracowywanych mapach potrzeb zdrowotnych - wyjaśniał profesor.

Identyfikowanie potrzeb
Mapy te mają być narzędziem lepszego identyfikowania potrzeb zdrowotnych, prowadzenia okresowych ocen skuteczności podejmowanych działań, wzmocnienia udziału województw w organizacji i zarządzaniu systemem ochrony zdrowia oraz opiniowania celowości podejmowania nowych inwestycji w infrastrukturę medyczną.

Kwestie tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami, za ich przygotowanie są odpowiedzialni wojewodowie.

Zebrani na spotkaniu specjaliści zwracali uwagę, że obecny system opieki zdrowotnej oparty jest na historycznym modelu, który pod wieloma względami jest kompletnie niewydolny. Zmieniły się bowiem rodzaje dolegliwości, z jakimi się borykają Polacy i metody leczenia.

Aktywizować, przeciwdziałać depresji
Jak zaznaczył kolejny ekspert, podobnie wygląda kwestia depresji, która również często towarzyszy osobom w wieku podeszłym.

- Musimy podjąć wyzwanie, jakim jest starzenie naszego społeczeństwa, a co za tym idzie na problemy wynikające z braku rodziny i opieki. Potrzebne są kolejne Uniwersytety Trzeciego Wieku, świetlice dla seniorów, by mogli oni wyjść z domu, gdzie często w samotności podupadają na zdrowiu  - dodał dr Krzysztof Kuszewski z NIZP-PZH.

Specjaliści zwrócili uwagę, że mówiąc o problemach osób starszych trzeba położyć też nacisk na profilaktykę (tak by możliwie długo zapewnić tej populacji samodzielność), ale także rehabilitację i wsparcie socjalne. Konieczne jest też tworzenie nowych ośrodków skupionych na potrzebach tej grupy.

Priorytety przy kontraktowaniu
Pierwsza mapa potrzeb zdrowotnych ma być przygotowana do 1 kwietnia 2016 r. i ma dotyczyć lecznictwa szpitalnego. Mapy mają wskazywać priorytety uwzględniane między innymi przy kontraktowaniu świadczeń przez NFZ.

Nadzór nad przygotowywaniem map sprawuje NIZP PZH. - Regionalna mapa potrzeb zdrowotnych ma składać się z części opisujących sytuację demograficzną i epidemiologiczną, stan infrastruktury medycznej oraz jej wykorzystanie, jak również prognozę potrzeb zdrowotnych. Każda mapa ma odnosić się do poziomów - od krajowego, wojewódzkiego do powiatowego - wyjaśniał prof. Mirosław Wysocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.