Prof. Wysocki: zamiast w łóżka geriatryczne zainwestujmy w szczepienia
Autor: KL/Rynek Seniora   25 marca 2016 09:49

Dbanie o dobrostan rosnącej populacji seniorów nie powinno się przejawiać głównie inwestycjami w zwiększanie liczby łóżek geriatrycznych. Ważniejsza jest prewencja i podejmowanie działań, które sprawią, że seniorzy nie będą trafiać do szpitali - przekonuje prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

Jak podkreśla profesor, wiadomo, że pacjent w podeszłym wieku jest trudnym przypadkiem, chociażby za względu na dotykającą go wielochorobowość. Występuje u niego większa podatność do występowania powikłań związanych z przechodzeniem różnych chorób. Z tego powodu, a także ekonomicznego - bo chory senior jest bardziej obciążający dla budżetu państwa niż osoby w wieku produkcyjnym - należy inwestować w programy zabezpieczające tę populację przed chorobami.

Śmiertelnie groźne powikłania
- Tu trzeba jasno wskazać, że to szczepienia ochronne należą do najważniejszych narzędzi w zakresie zdrowia publicznego. Seniorzy to obok dzieci najliczniejsza grupa, u której dochodzi od groźnych powikłań pogrypowych, zaostrzenia istniejących chorób. Grypa u tej populacji w znaczącym odsetku (25 proc. hospitalizowanych pacjentów po 65. r.ż. - red.) kończy się nawet śmiercią - mówi prof. Wysocki.

- Wydaje się, że olbrzymim sukcesem naszego systemu ochrony zdrowia byłoby objęcie osób w wieku podeszłym programem bezpłatnych szczepień ochronnych. Nie tylko przeciwko grypie, ale i groźnym pneumokokom, czy krztuścowi - dodaje konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego.

Profesor zaznacza, że wprowadzenie powszechnych szczepień dla tej grupy byłoby korzystne też dla innych grup wiekowych. Spowodowałyby zmniejszenie rezerwuaru zarazków stanowiących źródło zakażenia kolejnych osób.

Działania na szczeblu centralnym
- Dziś opłacalność inwestycji w ten rodzaj profilaktyki dla osób w wieku podeszłym docenia coraz więcej samorządów, może czas by to samo zrobił rząd. Mamy leki 75+, dlaczego by nie zaproponować seniorom i szczepień. Państwo powinno też podjąć wysiłek budowania zaufania do szczepień i promowania profitów, jakie one niosą - przekonuje ekspert.

Jak tłumaczy, dziś obserwujemy bardzo małe zainteresowanie szczepieniami np. przeciwko grypie, chociaż samo szczepienie jest niedrogie, a często dla osób po 65. r.ż bezpłatne. To przejaw małej świadomości zagrożeń, jakie niosą choroby zakaźne.

Profesor podkreśla, że kulejąca w kraju profilaktyka w przypadku chorób zakaźnych objawia się dużą liczbą kosztownych hospitalizacji. Dla osób starszych zaś szpital nie jest dobrym wyborem, lepiej by trafiali oni na oddziały dzienne, i to w ich rozwój należy inwestować.

* Materiał przygotowany w oparciu o debatę zorganizowaną przez Instytut Zdrowia i Demokracji: ''Szczepienia w Polsce: Dylematy i kontrowersje a medycyna oparta na faktach. Co należy zmienić w obszarze szczepień w Polsce? ".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.