Prof. Zdrojewski: fatalna sytuacja geriatrii na Pomorzu

ZDROWIE

Autor: BM/Rynek Seniora   23 stycznia 2015 10:55


Prof. Zdrojewski: fatalna sytuacja geriatrii na Pomorzu Na zdj. prof. Zbigniew Zdrojewski

Żaden oddział w województwie pomorskim nie posiada kontraktu z NFZ na leczenie geriatryczne. Dwie przychodnie prowadzą szczątkową działalność. Wycena usług geriatrycznych nie jest dostosowana do nakładu pracy, stąd małe zainteresowanie takimi usługami - mówi portalowi rynekseniora.pl prof. Zbigniew Zdrojewski, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Klinika posiada jedynie kontrakt internistyczny, ma łóżek i realizuje wiele zadań od chorób wewnętrznych, chorób tkanki łącznej do geriatrii. Poprawiło się wyposażenie kliniki dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, ale nadal brakuje sprzętu i personelu. Nie ma możliwości realizowania planowych przyjęć pacjentów - trafiają tu tylko osoby z ostrego dyżuru, bo na tyle pozwala kontrakt z NFZ.

Jak poza tym wygląda sytuacja geriatrii w Gdańsku? - W szpitalu Copernicus do nazwy jednego z oddziałów chorób wewnętrznych dodano jedynie "i Geriatrii". Owszem planowana jest budowa nowej sprofilowanej kliniki w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK, ale ta inwestycja będzie realizowana dopiero za cztery lata i wtedy może coś się zmieni - wylicza prof. Zdrojewski.

Jak podkreśla ekspert, nadal mamy do czynienia z niedoborem specjalistów w województwie pomorskim - pracuje jedynie czterech lekarzy geriatrów. Niedawno trzy osoby zakończyły staże specjalizacyjne i przystąpią w sesji wiosennej do egzaminu.

- Kierowana przeze mnie klinika jest jedyną w Polsce północnej jednostką posiadającą akredytację do kształcenia w zakresie geriatrii - zaznacza Zbigniew Zdrojewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.