Profilaktyka chorób nerek: jak wychwycić niewydolność u osób starszych
Autor: DK/Rynek Seniora   18 grudnia 2015 12:01

Powinniśmy się przygotować do rosnącej liczby osób po 80 r.ż., bo to jest grupa, która będzie potrzebowała najwięcej uwagi, pomocy i wsparcia finansowego. Także w kontekście profilaktyki chorób nerek - powiedziała dr Agata Kusz-Rynkun z Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości w SPSK im. prof. Orłowskiego w Warszawie.

Jak zaznaczała specjalistka, liczebność tej kategorii seniorów wzrasta szybciej niż wszystkich osób po 65 r.ż. Jej zdaniem nie chodzi przy tym o to, żebyśmy się obawiali starzenia się społeczeństw, bo to pozytywne zjawisko. Istotne jest, abyśmy nie tylko żyli jak najdłużej, ale przede wszystkim, żeby jakość tego życia była jak najlepsza.

- To dobrze, że rośnie liczba osób powyżej 65 r.ż., bo obecnie to już pokolenie bardziej świadome, aktywne, dbające o zdrowie, które ma konkretny pomysł na dalsze życie i plany do zrealizowania - podkreślała lekarka podczas śniadania prasowego „Nie zwlekaj - przebadaj nerki” 17 grudnia w Warszawie, zorganizowanego przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne (OCM).

Firma ta jest pomysłodawcą projektu, w ramach którego od grudnia 2015 r. do marca 2016 r. rozda na terenie całego kraju kilkadziesiąt tys. bezpłatnych voucherów na badania profilaktyczne związane z chorobami nerek, serca czy wątroby.

- Skoncentrowaliśmy się na problemach osób starszych, dlatego że bardzo mocno promujemy dostępność do lekarza geriatry w naszym sztandarowym produkcie. Realizujemy też panele badań laboratoryjnych dla naszych pacjentów, które są realizowane bez zlecenia - takie badania przesiewowe, skupiające się też na chorobach osób w wieku podeszłym - mówił na spotkaniu Łukasz Majewski, dyrektor ds. rozwoju OCM.

Populacja i dostępność do świadczeń
Podstawową przyczyną, która skłania do przedstawienia takiej oferty jest po prostu zmiana struktury populacji Polski. W r. 1990 liczba osób po 65 r.ż. wynosiła niewiele ponad 10 proc. - dzisiaj jest to już blisko 16 proc. Szacuje się, że w 2025 będzie to blisko 22 proc. A w kulminacyjnym roku 2035 blisko 30 proc osób będzie miało 65 lat i więcej.

Kolejna przyczyna to fakt, że czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia jest bardzo długi. Póki tak jest, komercyjna służba zdrowia będzie miała szerokie pole do popisu. Np. najdłużej czeka się na wizytę u endokrynologa (średnio 7,7 miesiąca - dane z listopada).

- Jeżeli przyjąć, że lekarz POZ skieruje pacjenta do poradni endokrynologicznej,  dostanie się on tam mniej więcej w połowie roku, zostanie następnie skierowany pewnie na badania diagnostyczne. Np. na USG tarczycy poczeka kolejne trzy miesiące, po czym powinien wrócić do specjalisty, ustawić jakiś proces leczenia. Więc postawienie diagnozy w taki przypadku trwa rok - opisał Łukasz Majewski, dyrektor ds. rozwoju OCM.

Prewencja przewlekłej choroby nerek
W pierwszej kolejności OCM w swojej akcji stawia na profilaktykę przewlekłej choroby nerek (PChN), która wiąże się z trwałą utratą czynności tego narządu. Profil nerkowy to badania krwi i moczu, które pozwalają ocenić pracę nerek.

- Dają one możliwość wychwycenia zmian, które w nerkach następują wcześniej niż dojdzie do ich schyłkowej niewydolności. Ktoś, kto ma już nerki zniszczone całkowicie, musi być dializowany - takich osób w Polsce jest około 20 tys. - powiedział prof. Marek Tałałaj, kierownik Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości w SPSK im. prof. Orłowskiego w Warszawie

Muszą one kilka razy w tygodniu stosować terapię nerkozastępczą. Z tych 20 tys. około 1 tys. osób rocznie podlega przeszczepieniu nerki. Wobec tego zwalnia się tysiąc miejsc dla kolejnych osób.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.