Prognozy: co druga osoba na świecie będzie krótkowzroczna

ZDROWIE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   25 lutego 2016 16:34


Prognozy: co druga osoba na świecie będzie krótkowzroczna Sztuczne oświetlenie, monitory komputerów oraz wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany telewizorów to główne przyczyny krótkowzroczności u ludzi. Fot. Fotolia

Eksperci przewidują, że w 2050 roku będzie na świecie 4,7 mld ludzi z krótkowzrocznością, co stanowi 49,8 proc. populacji. U ponad 900 mln wystąpi wysoka krótkowzroczność - pisze Rzeczpospolita.

Prognozy są przerażające. Publikuje je fachowe pismo „Ophtalmology". Naukowcy zgromadzili dane ze 145 badań obejmujących łącznie ponad 2 mln uczestników. Na przykład w 2000 roku krótkowzroczność stwierdzono u niemal 1,4 mld ludzi (23 proc. populacji). Spośród nich u 163 mln osób wykryto wadę na tyle poważną, że groziła utratą widzenia.

Sztuczne oświetlenie, monitory komputerów oraz wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany telewizorów to główne przyczyny krótkowzroczności u ludzi - przestrzegają eksperci.

Krótkowzroczność (miopia) to najczęściej występująca wada wzroku. Pojawia się wtedy, gdy promienie światła ogniskują się przed siatkówką. Ponieważ w tym przypadku nie pomaga zwykłe napięcie mięśni, osoby z wadą mrużą oczy, dzięki czemu - jak w aparatach fotograficznych z regulowaną przysłoną - zwiększają głębię ostrości.

Dziś oprócz okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych stosuje się operacje laserowe pozwalające usunąć wadę. Nie jest to niezbędne przy wadach do -3 dioptrii, operacje stosuje się przy średniej i wysokiej krótkowzroczności (od -4 do -7 dioptrii i powyżej).

I przed tym właśnie ostrzegają specjaliści z Sydney. Uważają, że trzeba się przygotować na zwiększone zapotrzebowanie na techniki operacyjne usuwania wad wzroku.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.