Program 75+ rozpaczliwą próbą koordynacji leczenia najstarszych
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   27 kwietnia 2016 15:08

Projekt darmowych leków dla pacjentów 75+ ma wejść w życie od września. To rozpaczliwa próba przywrócenia koordynacji w leczeniu najstarszych pacjentów - ocenia "Gazeta Wyborcza".

Bywa krytykowany za to, że te leki będą mieli prawo zapisywać jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a specjaliści już nie. Tylko czy lekarze pierwszego kontaktu poradzą sobie z nowym wyzwaniem?

Listy zapisanych do nich pacjentów są zbyt długie, by mogli oni wywiązywać się rzetelnie z nowego, bardzo czasochłonnego zadania. Wątpliwe, czy lekarzom wystarczy też wiedzy, by potraktować każdego pacjenta indywidualnie, postawić prawidłową diagnozę i dostosować do niej leczenie.

Gdyby lekarzy POZ było dostatecznie dużo, by mogli poświęcić więcej czasu pacjentowi w podeszłym wieku. Dzisiaj sporo z nich trafia do szpitali tylko dlatego, że leczeni oddzielnie przez różnych specjalistów dostają za dużo leków dających niepożądane skutki uboczne - przypomina gazeta.

Jak wnosi autorka artykułu, pora, by przywrócić profilaktyce i rehabilitacji należną im rangę, bo zaniedbania w tej dziedzinie odbijają się zwielokrotnionymi kosztami w leczeniu. Ale skuteczna profilaktyka wymaga wysiłku nie tylko sektora zdrowia, lecz także innych resortów i lokalnych samorządów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR