Program IMI2: 95 mln euro na badania nad lekami na alzheimera i cukrzycę

ZDROWIE

Autor: Infarma, MK/Rynek Seniora   19 sierpnia 2015 16:01


Program IMI2: 95 mln euro na badania nad lekami na alzheimera i cukrzycę  Do tej pory w 15 konkursach IMI granty na badania otrzymało tylko 5 polskich naukowców. Fot. Fotolia

Dofinansowanie badań mających na celu opracowanie nowych lekarstw na chorobę Alzheimera - to jeden z głównych celów tegorocznej edycji unijnego programu Innovative Medicine Initiative 2 (IMI2). Termin składania projektów ubiegających się o fundusze upływa 13 października br. Budżet tej edycji IMI2 to 95 mln euro.

IMI jest partnerstwem publiczno-prywatnym (PPP) między Komisją Europejską a Europejską Federacją Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Zadaniem IMI jest działanie na rzecz poprawy zdrowia publicznego poprzez przyspieszanie opracowywania oraz dostępu pacjentów do leków innowacyjnych, szczególnie w obszarach, w których potrzeby medyczne i społeczne nie są zaspokajane.

Realizacja tego celu odbywa się poprzez współpracę pomiędzy kluczowymi podmiotami zaangażowanymi w badania medyczne, takimi jak uczelnie wyższe, przemysł farmaceutyczny oraz inne gałęzie przemysłu, małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje pacjentów oraz organy regulacyjne.

W tej edycji programu IMI2 nacisk położono przede wszystkim na walkę z chorobą Alzheimera. Choroba ta występuje coraz częściej, stanowiąc problem nie tylko natury medycznej, ale również społecznej. Europejskie społeczeństwa starzeją się, a zachorowalność na chorobę Alzheimera rośnie wraz z wiekiem.

W ramach tegorocznego konkursu poświęcono tej chorobie cztery projekty badawcze:
- stany zapalne a choroba Alzheimera;
- biomarkery biologiczne: ß-amyloid i jego rola w diagnostyce, leczeniu i opracowaniu nowych leków; - choroba Alzheimera i zaangażowanie chorego w proces leczniczy;
- apolipoproteina E (ApoE) a ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.  

Kolejny obszar badawczy konkursu obejmuje ustalenie biologicznych markerów cukrzycowej choroby nerek (ang. DKD - diabetic kidney disease). Całkowite wyleczenie w przypadku DKD nie jest możliwe, jednak w wielu przypadkach można doprowadzić do zahamowania jej postępu. Markery biologiczne umożliwią lepsze zrozumienie choroby i pozwolą na opracowanie oraz ocenę nowych terapii DKD.  

Piąta edycja programu obejmuje także temat zwiększenia zaangażowania pacjentów w badania nad nowymi lekami. Chodzi o to, aby podczas wszystkich etapów rozwoju leku wykorzystywać jak najlepiej informacje pochodzące od pacjentów, na temat korzyści i ryzyka związanego z jego stosowaniem.  

 - Poprzez ogłoszenie tego rodzaju konkursu, po raz kolejny potwierdzamy, że inicjatywa IMI poświęcona jest rozwiązywaniu jednych z największych współczesnych problemów zdrowia publicznego w Europie - choroby Alzhaimera oraz cukrzycy. Jednocześnie to, że w konkursie znalazły się dwa tematy dotyczące zaangażowania pacjentów, podkreślają rolę inicjatywy IMI jako platformy współpracy pomiędzy wieloma zainteresowanymi podmiotami - podkreśla Irene Norstedt, dyrektor wykonawczy IMI.  

Połowa budżetu na tę edycję IMI2 (47,5 mln euro) pochodzi od Komisji Europejskiej w ramach programu „Horyzont 2020” (poświęconego badaniom naukowym i innowacjom). Druga połowa zostaje zasilona wpłatami od spółek należących do Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) zaangażowanych w projekty badawcze oraz od innych partnerów stowarzyszonych.  

Członkiem Federacji jest również Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, dlatego organizacja ta zachęca polskich naukowców do ubiegania się o środki.

Jak informuje Infarma, do tej pory polskie organizacje i przedsiębiorstwa w niewielkim stopniu korzystały ze środków dostępnych w ramach IMI. W dotychczasowych 15 konkursach IMI i IMI2 granty na badania otrzymało tylko 5 beneficjentów z naszego kraju. W sumie Polacy uczestniczyli w 6 z 59 zrealizowanych dotychczas projektów.

- Pomimo wielu sukcesów w medycynie, wciąż istnieją obszary terapeutyczne i choroby, wobec których lekarze pozostają bezradni. Dlatego właśnie tak ważna jest ciągła praca nad innowacyjnymi metodami diagnostycznymi i lekami. Jako Infarma jesteśmy przekonani, że współpraca Komisji Europejskiej i innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego przynosi wymierne korzyści dla rozwoju medycyny i poprawy zdrowia pacjentów - mówi Ewa Grenda, prezes zarządu Infarmy.

 - Polscy naukowcy i przedsiębiorcy mają ogromny potencjał, który warto wykorzystać ubiegając się o finansowanie w ramach konkursu na projekty objęte programem IMI2 - podsumowuje.

Więcej informacji na temat nowego konkursu, w tym opisy wszystkich tematów oraz informacje na temat  składania wniosków, można znaleźć na stronie internetowej Innovative Medicines Innitiative pod adresem: http://www.imi.europa.eu/content/stage-1-16 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.