Projekt: pierwszy krok do objęcia opieką medyczną wszystkich Polaków

ZDROWIE

Autor: DGP/Rynek Seniora   10 lutego 2016 09:00


Projekt: pierwszy krok do objęcia opieką medyczną wszystkich Polaków Wg ministra zdrowia ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków. Fot. Fotolia

Dostęp do opieki medycznej nie będzie wymagał opłacania składek. Taką propozycję wprowadzono do projektu dot. bezpłatnych leków dla seniorów - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik Gazeta Prawna cytuje opinię ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który twierdzi, że ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków.

- Tyle nazwisk w systemie do weryfikacji uprawnień zapala się na czerwono. To ponad 5 proc. obywateli. W tej grupie jest wiele młodych osób, które pracują, ale nie mają etatu - zaznacza cytowany przez gazetę szef resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że system eWUŚ na czerwono zaznacza te osoby, które nie figurują w bazie ubezpieczonych. Często są ubezpieczone, ale system z różnych powodów pokazuje je jako nieuprawnione do darmowych świadczeń. W takiej sytuacji pacjent zostaje przyjęty, ale musi przedstawić oświadczenie, że jest ubezpieczony. Jeśli tak nie jest - o czym chory z powodu braku znajomości przepisów może nie wiedzieć  -  NFZ ma prawo domagać się od niego zwrotu kosztów leczenia.

W trakcie kampanii wyborczej PiS obiecywał, że z systemu ubezpieczeniowego przeniesie zdrowie do budżetowego, tak aby każdy miał zagwarantowaną opiekę medyczną. Ma temu towarzyszyć likwidacja NFZ na przełomie 2017 i 2018 roku.

Dodanie do projektu wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób starszych także propozycji szerszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej jest pierwszym krokiem w kierunku systemu budżetowego - zauważa DGP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.