Prokuratorzy szkolą się pod kątem błędów medycznych

ZDROWIE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   13 czerwca 2016 12:24


Prokuratorzy szkolą się pod kątem błędów medycznych W 2015 r. polskie prokuratury prowadziły łącznie 3394 postępowań dot. błędów medycznych. Fot. Cristian C/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Jak wynika z danych Prokuratury Krajowej, spośród 3,4 tys. prowadzonych w roku 2015 śledztw dotyczących błędów medycznych, jakie w 2015 r. prowadziły wszystkie prokuratury w kraju, tylko 4 proc. zakończyło się aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie - informuje „Rzeczpospolita".

Po powołaniu w prokuraturach specjalnych działów do spraw badania błędów medycznych jest kolejny krok w zwiększeniu nadzoru nad tym obszarem - zorganizowano specjalne szkolenie dla prokuratorów.

Źle wykonane zabiegi, których efektem jest kalectwo, zakażenia prowadzące do powikłań i nietrafne diagnozy pozwalające na rozwój choroby to jedne z zaniedbań w leczeniu, na jakie pacjenci skarżą się do prokuratury. Teraz takie sprawy mają być badane wnikliwiej, sprawniej i rzetelniej przez wyspecjalizowanych prokuratorów. Właśnie przeszli pierwsze w tym roku szkolenie dotyczące m.in. taktyki prowadzenia „medycznych" śledztw.

Obowiązujące od 15 kwietnia 2016 r. nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dało możliwość tworzenia odrębnych komórek organizacyjnych zajmującymi się sprawami karnymi związanymi z błędami lekarskimi. Pierwsze jednostki powstały już w prokuraturach regionalnych (dawne apelacyjne) w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie.

Czytaj też: Prokuratury tworzą specjalne działy zajmujące się błędami medycznymi

W 2015 r. prokuratury prowadziły łącznie 3394 postępowań dot. błędów medycznych, z których połowę (bo 1772), wszczęły w ubiegłym roku. Doniesienia składali pacjenci lub ich bliscy, zaś szpitale - sporadycznie. Prawie co drugie śledztwo (45 proc.) umorzono, a tylko w 4 proc. z zakończonych w zeszłym roku, do sądów skierowano akty oskarżenia lub wnioski o ukaranie (w trybie dobrowolnego poddania się karze).

Z analizy prowadzonej jeszcze w Prokuraturze Generalnej (dziś to Prokuratura Krajowa) wynika, że 60 proc. postępowań jest umarzanych niezasadnie - zauważa "Rz". 

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.