Prokuratury tworzą specjalne działy zajmujące się błędami medycznymi

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   11 maja 2016 15:21


Prokuratury tworzą specjalne działy zajmujące się błędami medycznymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W prokuraturach regionalnych i okręgowych mogą być tworzone działy zajmujące się prowadzeniem i nadzorowaniem spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć lub ciężkie uszkodzenie ciała pacjenta. Samodzielne komórki powstały już w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie.

Obowiązujące od 15 kwietnia 2016 r. nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury) przewiduje możliwość tworzenia odrębnych komórek organizacyjnych zajmującymi się sprawami karnymi związanymi z błędami lekarskimi.

Zgodnie z tymi rozwiązaniami w prokuraturach regionalnych mogą być utworzone działy zajmujące się prowadzeniem i nadzorowaniem spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć pacjenta. Natomiast na poziomie prokuratur okręgowych mogą być utworzone działy do prowadzenia i nadzorowania wspomnianych spraw, których skutkiem jest ciężkie uszkodzenie ciała człowieka.

Jeżeli takich działów w prokuraturach nie będzie, wówczas nadzór nad tego typu sprawami prokurator regionalny lub okręgowy może powierzyć jednemu lub kilku prokuratorom.

- Liczba spraw karnych dotyczących błędów lekarskich i ich skomplikowany charakter to podstawowe powody przyjęcia nowych rozwiązań sprzyjających specjalizacji prokuratorów w tych sprawach - informuje Prokuratura Krajowa.

Jednocześnie pod koniec kwietnia 2016 r. prokurator krajowy zdecydował, że w skład Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej będzie wchodził koordynator do spraw błędów medycznych.

Z dotychczasowych informacji przekazanych Prokuraturze Krajowej wynika, że samodzielne działy ds. błędów medycznych zostały utworzone w prokuraturach regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie, a w prokuratorach regionalnych w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu sprawami związanymi z błędami lekarskimi będą zajmować się koordynatorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR