Protestują przeciw obniżeniu wyceny operacji zaćmy

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   27 listopada 2014 09:32


Protestują przeciw obniżeniu wyceny operacji zaćmy

Po tym jak w październiku Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu wprowadzenia ograniczeń w dostępie do operacji uśnięcia zaćmy, teraz NFZ postanowił obniżyć wycenę tego świadczenia. Obawiamy się, że w efekcie chorym wszczepiane będą tańsze soczewki o gorszej jakości - przekonuje Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.

Uważa, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia są zdeterminowane, by wprowadzić oszczędności kosztem chorych na zaćmę

- Ośrodki wykonujące zabieg usunięcia zaćmy w ramach NFZ nie są już w stanie zaoszczędzić na niczym innym, jedynie na używanych materiałach, a koszty tych oszczędności poniosą bezpośrednio chorzy - ocenia.

Zgodnie z projektem zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne, opublikowanym 4 listopada 2014 r., wycena operacji usunięcia zaćmy niepowikłanej i powikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki została obniżona w każdym przypadku o 2 punkty, co odpowiada kwocie 104 zł.

Polski Związek Niewidomych zaprotestował przeciwko tym zmianom wykorzystując oficjalną drogę zgłaszania uwag.

- Przede wszystkim obniżenie wyceny wiąże się z ryzykiem pogorszenia jakości stosowanych przy operacji zaćmy materiałów. Pacjenci boją się sytuacji, w której na przykład zamiast soczewek renomowanych producentów zostanie im wszczepiony niesprawdzony materiał o niskiej jakości – tłumaczy Małgorzata Pacholec.

Oszczędności kosztem jakości?
Biorąc pod uwagę ilość zabiegów, które rocznie przeprowadza się w Polsce (w zeszłym roku było ich ok. 187 tys.) zaproponowane przez NFZ obniżenie wyceny o 2 punkty mogłoby przynieść budżetowi oszczędności w wysokości ok. 20 mln zł.

- To zrozumiałe, ze NFZ w ten sposób szuka pieniędzy na sfinansowanie reformy onkologicznej - ale nie godzimy się na to, by odbywało się to kosztem obniżania jakości używanych materiałów, przekładającego się na gorszą jakość widzenia chorych po operacji zaćmy - protestuje Małgorzata Pacholec.

Wycena zabiegu usunięcia zaćmy obniżana jest już drugi raz z kolei. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje nowa wycena obniżona o ok. 20% w stosunku do 2013 roku.

- Ośrodki wykonujące zabiegi usunięcia zaćmy mogą być zmuszone szukać oszczędności stosując tańsze materiały konieczne do jego wykonania, ponieważ NFZ w żaden sposób nie definiuje norm i standardów jakościowych, w tym wszczepianych soczewek, w ramach procedur operacji zaćmy rozliczanych przez płatnika publicznego - dodaje dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.

Zmiany oprotestowuje również środowisko medyczne - negatywne opinie przesyłają wojewódzcy konsultanci do spraw okulistyki, krytyczne uwagi wystosuje także Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Dodatkowo przy obecnej interpretacji obowiązujących przepisów prawa, pacjent nie ma możliwości dopłaty do standardu oferowanego przez NFZ. Nie może więc zapłacić z własnej kieszeni za droższą, nowoczesną soczewkę. Prawo wyboru soczewki dają tylko świadczeniodawcy wykonujących zabiegi bez refundacji. Ale wtedy zapłacić trzeba nie tylko za soczewkę, ale i za cały zabieg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.