Przasnysz: po wypisie spędził w szpitalu miesiąc, bo porzuciła go rodzina

ZDROWIE

Autor: infoprzasnysz.com/Rynek Seniora   08 lipca 2019 12:48


Przasnysz: po wypisie spędził w szpitalu miesiąc, bo porzuciła go rodzina Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022


Starsza osoba, która otrzymała wypis z oddziału wewnętrznego SP ZZOZ w Przasnyszu, spędziła tam jeszcze miesiąc, bo nikt jej nie obierał. Problem porzucania bliskich w szpitalach narasta, a swoje zaniepokojenie wyrażają zarówno władze szpitala, jak i rada powiatu przasnyskiego.

„Coraz częściej zdarza się, że rodzina pacjenta odmawia odebrania swojego bliskiego ze szpitala, a czasami nawet tygodniami unika kontaktów z przedstawicielami podmiotu leczniczego, mając na celu przedłużenie pobytu pacjenta w placówce” - czytamy w stanowisku radnych.

W wielu szpitalach problem narasta w wakacje, co może oznaczać, że jest to zaplanowane działanie rodzin w ramach przygotowań do urlopu.

Jak mówi w lokalnym serwisie infoprzasnysz.com Anna Marchewka, rzeczniczka przasnyskiej lecznicy, problem nieodbierania pacjentów, niewymagających dalszej hospitalizacji w SP ZZOZ w Przasnyszu, występuje najczęściej na oddziale chorób wewnętrznych, gdzie najliczniejszą grupę pacjentów stanowią seniorzy. Sporadycznie problem dotyczy również oddziału chirurgicznego. Jak szacuje, w skali miesiąca porzucanych jest 4-5 osób.

Rzeczniczka wylicza, że koszty przedłużonych hospitalizacji pacjentów w szpitalu, w okresie styczeń-kwiecień br., kształtują się na poziomie ok. 50 tys. zł.

Rada powiatu podkreśla, że w sytuacji, gdy hospitalizacja jest zakończona, a pacjent nie jest odbierany do domu, szpital może obciążyć rodzinę lub pacjenta kosztami pobytu, a także zawiadomić policję i prokuraturę. Porzucenie najbliższej osoby ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny to przestępstwo z artykułu 210 k.k., za co grozi kara do pięciu lat więzienia.

Więcej: infoprzasnysz.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR