Przed chorobą Alzheimera ochronią zwykłe szczepionki?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 lipca 2016 08:46


Przed chorobą Alzheimera ochronią zwykłe szczepionki? U osób cierpiących na chorobę Alzheimera w początkowej fazie rozwoju bariera krew-mózg jest mniej szczelna, dlatego ich mózg mógł być bardziej narażony na drobnoustroje. Fot. Fotolia

Chorobę Alzheimera może wywoływać powstawanie w mózgu białka beta amyloid, ale dlaczego się ono w nim gromadzi? Być może jest to skutkiem walki organizmu z zarazkami, które przenikały do mózgu. Jeśli tak - to przed chorobą tą mogą chronić zwykłe szczepionki.

Pisze o tym prof. Rudolph Tanzi z Harvard Medical School na łamach "Science Translation Medicine". Opisuje on eksperyment, w którym myszom zdolnym do wytwarzania beta amyloidu wstrzykiwano do mózgu bakterie. Tak jak tego oczekiwano, pod wpływem mikrobów białko to powstawało.

- Na każdym z nich była bakteria - twierdzi Tanzi. Jego zdaniem, każdy taki drobnoustrój jest w stanie w ciągu zaledwie jednej nocy doprowadzić do wytworzenia całego beta amyloidu. W mózgu białko to staje się dla niego pułapką.

Po zatrzymaniu infekcji białko powinno zostać rozłożone. Gdy tak się tak nie dzieje, zaczyna się ono gromadzić w mózgu, powodując powstawanie innych białek, takich jak tau (które jest również podejrzewane o to, że przyczynia się niszczenia neuronów i rozwoju choroby Alzheimera).

Jak informuje "New Scientist", prof. Brian J. Balin z Philadelphia College of Ostheopatic Medicine w Pennsylvania wykazał, że beta amyloid może powstawać pod wpływem bakterii chlamydia pnemoniae. Z innych badań wynika, że podobnie jest w przypadku herpeswirusów próbujących przeniknąć do mózgu.

Prof. Jacobus Jansen z uniwersytetu w Maastricht w Holandii zauważył, wykorzystując skanowanie mózgu rezonansem magnetycznym, że u osób cierpiących na chorobę Alzheimera w początkowej fazie rozwoju bariera krew-mózg jest mniej szczelna, dlatego ich mózg mógł być bardziej narażony na drobnoustroje.

- Hipoteza z mikrobami wydaje się być zatem całkiem prawdopodobna - twierdzi Jansen na łamach "Radiology".

Prof. Robert D. Moir z Harvard Medical School uważa, że szczepionka chroniąca przed chlamydiami i herpeswirusami mogłaby zapobiegać powstawaniu choroby Alzheimera. Kłopot polega na tym, że nie udało się jeszcze opracować preparatów uodporniających na te drobnoustroje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.