Przy takim zapyleniu Paryż ogłasza alarm. Dla Warszawy stan jest "dobry"

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 listopada 2016 14:50


Przy takim zapyleniu Paryż ogłasza alarm. Dla Warszawy stan jest "dobry" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizacja Polski Alarm Smogowy wskazuje, że w Polsce stan alarmowy związany z zanieczyszczeniem powietrza ogłaszany jest zbyt późno - niektóre europejskie stolice ostrzegają obywateli już przy trzykrotnie niższym stężeniu pyłu.

Ministerstwo środowiska zapewnia, że chce systemowo rozwiązać problem zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju i podjęte zostały już w tej sprawie działania.

- Mimo że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE, to Polacy nie są o tym informowani w odpowiedni sposób - uważają przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Smog w Polsce vs. smog w Europie
Organizacja przekonuje, że obywatele innych państw UE są informowani o wysokim zanieczyszczeniu powietrza przy zdecydowanie niższych niż w Polsce stężeniach zanieczyszczeń. Jako przykład podano stolicę Francji, gdzie alarm smogowy ogłaszany jest przy średniodobowym stężeniu pyłu PM10 na poziomie 80 mikrogramów na metr sześcienny. W Paryżu ostrzeżenie to przekazywane jest też do wszystkich mediów.

- W naszym kraju taki sam stan powietrza jest uznawany za "dobry". Aby ogłoszono stan alarmowy w Polsce, średniodobowe stężenie pyłu PM10 musi sięgnąć aż 300 mikrogramów na metr sześcienny. To niezwykle wysoki poziom alarmowy, jakiego próżno szukać w innych państwach UE" - podkreślono.

Przedstawiciele organizacji wskazują ponadto na naszych południowych sąsiadów, Czechów i Węgrów. Mieszkańcy tych państw są ostrzegani przed zagrożeniem po osiągnięciu poziomu średniodobowego stężenia pyłu PM10 trzykrotnie niższego niż w Polsce, wynoszącego 100 mikrogramów na metr sześcienny.

- Czy Polacy mają inne płuca niż Węgrzy i Czesi? To smutne, że o tak ważnej rzeczy, jaką jest zagrożenie naszego zdrowia, a często i życia, jesteśmy informowani nierzetelnie - ocenił lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Nieświadome ryzyko
Polski Alarm Smogowy dodaje, że nieinformowanie o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu powoduje wzrost zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków.

- Nieświadomość zagrożenia sprawia, że nie jesteśmy w stanie chronić się przed negatywnym wpływem zanieczyszczenia powietrza w dni, kiedy stężenia rakotwórczych pyłów są największe - zwraca uwagę Guła.

Organizacja zapowiedziała, że apel w tej sprawie, podpisany przez 10 tys. osób, przekaże pełnomocnikowi rządu ds. polityki klimatycznej Pawłowi Sałkowi.

Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyjaśniła w rozmowie z PAP, że jeżeli dobowe stężenie pyłu PM10 przekracza 200 mikrogramów na metr sześcienny, władze lokalne powinny wówczas informować mieszkańców o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.

300 mikrogramów to wartość alarmowa.

- W takim przypadku wojewódzki inspektorat ochrony środowiska informuje odpowiedni wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego o takim przekroczeniu i to on jest odpowiedzialny, żeby poinformować społeczeństwo o zaistniałej sytuacji - dodała

Zanieczyszczone powietrze szkodzi głównie seniorom
Prof. Paweł Buszman, kardiolog i prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) przypomina, że w Polsce, według raportu WHO, przedwcześnie umiera ok. 48 tys. obywateli z powodu zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim na skutek chorób układu krążenia.

- Zanieczyszczone powietrze wpływa bardzo niekorzystnie na ludzki organizm. Drobne pyły dostają się do drobnych oskrzelików i pęcherzyków płucnych, tam pobudzają leukocyty, które przedostają się do krwi i krążąc wraz z nią w naczyniach uszkadzają ich ścianę, przyspieszając miażdżycę i zwiększając ryzyko zakrzepów przyściennych - mówi specjalista.

Szef PAKS dodaje, że największe ryzyko występuje u osób starszych, choć ostre incydenty mogą zdarzać się nawet u młodych i zdrowych ludzi.

- Grupa pacjentów leczonych kardiologicznie to ogromna część wszystkich chorych - dodaje ekspert.

W Polsce działa ok. 300 stacji pomiarowych, na których prowadzone są pomiary stężeń pyłów PM10 i PM2,5.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR