Przyczyna alzheimera może pojawiać się jeszcze przed narodzinami

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 stycznia 2017 07:43


Przyczyna alzheimera może pojawiać się jeszcze przed narodzinami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli rozwijającemu się w macicy lub nowo narodzonemu dziecku brakuje witaminy A, wiele lat później może się u niego rozwinąć choroba Alzheimera - informuje pismo „Acta Neuropathologica”.

Dr Weihong Song, profesor psychiatrii z University of British Columbia, wspólnie z doktorem Tingyu Li ze Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego w Chongqing, przeprowadzili badania na genetycznie zmodyfikowanych myszach. Opierali się na wcześniejszych pracach, które wykazały, że niskie poziomy witaminy A wiążą się z zaburzeniami poznawczymi.

Jak się okazało, nawet niewielki niedobór witaminy A nasilał produkcję beta-amyloidu, z którego powstają neurotoksyczne blaszki typowe dla choroby Alzheimera. Dorosłe myszy, którym w życiu płodowym brakowało witaminy A, wypadały gorzej w testach uczenia się i pamięci.

Co więcej, myszy, które nie dostawały odpowiednich ilości witaminy A w łonie matki, a jednak były odpowiednio żywione jako młode - wypadały gorzej od gryzoni, którym nie brakowało tej witaminy w życiu płodowym, cierpiących na niedobory dopiero po narodzeniu. To oznacza, że do nieprawidłowości doszło czasie ciąży, gdy w mózgu zachodzą procesy decydujące o jego przyszłej sprawności.

Okazało się także, że podawanie suplementów witaminy A mysim noworodkom z niskim jej poziomem może spowalniać zmiany degeneracyjne w mózgu. Im wcześniej poda się witaminę A, tym lepiej.

- Nasze badania jasno wskazują, że niedobór witaminy A (nawet na etapie ciąży) ma niekorzystny wpływ na rozwój mózgu i powoduje długoterminowe skutki, które mogą sprzyjać chorobie Alzheimera w późniejszych etapach życia - podkreślił dr Weihong Song, profesor psychiatrii.

Naukowcy nie ograniczyli się do myszy. Przeprowadzone w chińskim mieście Chongqing badania 330 starszych osób wykazały, że wśród osób z łagodnym lub znacznym niedoborem witaminy A demencję miało 75 proc., natomiast w grupie z normalnym poziomem witaminy - 47 proc.

Dr Song zastrzega, że niedobory witaminy A spotykane są głównie w krajach rozwijających się, zaś na przykład w USA są rzadkie. Ponadto witaminę A można przedawkować. Najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest zbilansowana dieta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR