Psy pomagają też chorym na alzheimera
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   14 października 2015 14:17

Psychologowie, lekarze i fizjoterapeuci coraz częściej zwracają uwagę, że również w przypadku osób starszych, z chorobą Alzheimera, przebywających już w ośrodkach opieki, dogoterapia może odgrywać niezwykle istotną rolę.

Jest to formą rehabilitacji z udziałem psa oraz terapeuty.  Dogoterapia opiera się przede wszystkim na kontakcie ze zwierzęciem, bliskości, której często nie może zaspokoić drugi człowiek.

Choroby otępienne przyczyniają się do powolnego zaniku świadomości, a tym samym zamykają pacjenta na kontakt z otaczającą go rzeczywistością. Do tej pory nie udało się wynaleźć leku na chorobę Alzheimera, dostępne formy terapii wyłącznie hamują jej rozwój.

Kontakt ze zwierzęciem aktywizuje dojrzałych pacjentów, skłania ich do mówienia i przywoływania wspomnień. Podopieczni karmią psy, czeszą, wyprowadzają na krótkie spacery.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią około 15 mln osób, w samej Polsce - 350-400 tysięcy.

Chorzy w pierwszych etapach choroby są świadomi jej postępu i zniszczeń, które czyni ona w ich mózgu - utraty wspomnień oraz wiedzy na temat otaczającego świata, a nawet własnej rodziny. Jest to dla nich najtrudniejszy moment, całkowicie niezrozumiały dla osób zdrowych. Kontakt z psem w tym okresie wpływa na nich kojąco i pozwala skupić myśli na czymś przyjemnym.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.