Psychogeriatria: z wiekiem coraz bardziej potrafimy się cieszyć
Autor: DKX/Rynek Seniora   10 grudnia 2015 12:20

Naukowcy są zgodni co do jednego: aktywność - zarówno fizyczna, jak i intelektualna - jest bardzo ważna dla szczęśliwego życia na emeryturze. Z wiekiem potrafimy też coraz bardziej się cieszyć - i to z niewielkich spraw. Badania wskazują również na to, że łatwiej skupiamy się na pozytywnych aspektach, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne.

- Najlepiej być aktywnym przez całe życie, wówczas będziemy czerpać największe profity, ale pamiętajmy, że na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno - mówił prof. Shlomo Noy, współzałożyciel centrum seniora Angel Care. - Ćwiczenia fizyczne i aktywność intelektualna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, sprawność psychoruchową i poczucie szczęścia. To wszystko przekłada się na wyższą jakość życia w starszym wieku.

Łatwiej się cieszyć
Profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie,  tłumaczył, że mózg wcale nie starzeje się szybko, raczej zmieniają się jego funkcje: niektóre się psują, natomiast inne poprawiają. Co prawda wolniej się uczymy, lecz na przykład powiększamy zasób słów, a nasze funkcje werbalne mogą się nieustannie polepszać.

Poprawia się także emocjonalność, która się stabilizuje, a zmniejsza neurotyzm. Z wiekiem potrafimy coraz bardziej się cieszyć – i to z niewielkich spraw, np. z krajobrazu czy z rozmowy z drugą osobą. Badania wskazują również na to, że łatwiej skupiamy się na pozytywnych aspektach, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne.

Według naukowca starość ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzkiego gatunku. Co więcej, ewolucja człowieka to w dużej mierze zasługa instytucji babci. Babcie opiekowały się wnuczętami, a w pełni sprawni rodzice mogli wówczas zadbać o zapewnienie wyżywienia. Starsze osoby były - i są - więc bardzo w społeczeństwie potrzebne.

- Starość oznacza też mądrość. Z wiekiem pamiętamy coraz więcej, a to oznacza ogromne doświadczenie. W stadzie słoni najważniejsza jest najstarsza samica, która prowadzi resztę. Gdy ona umiera, stado dużo traci - mówił prof. Jerzy Vetulani. - U ludzi przykładem mogą być Indianie Ache, wśród których najwięcej mięsa zdobywają łowcy w wieku 40-60 lat. Na polskim gruncie mają tak grzybiarze - najstarsi zbierają najwięcej.

Seks jest dobry
Prof. Jerzy Vetulani poruszył kwestię aktywności seksualnej w starszym wieku. Podkreślił, że seks jest naturalny i niezwykle ważny dla człowieka - na każdym etapie życia.

- Seks silnie pobudza układ nagrody. To potężne narzędzie emocjonalne. Ma znakomity wpływ na zdrowie i ogólnie na jakość naszego życia - mówił prof. Vetulani. - W późniejszym wieku seks służy głównie do utrzymania więzi. Szalenie ważne jest też przytulanie, dotykanie i ocieranie. Według badań 30% Amerykanów po osiemdziesiątce uprawia seks. Ponadto jeden orgazm w tygodniu przekłada się u mężczyzn na zmniejszenie ryzyka śmierci w danym roku o 50 proc.

Podsumowując, prof. Jerzy Vetulani powiedział, że ogólnie na starzenie się źle wpływa leniwy tryb życia. Warto więc być aktywnym.

Aktywizować, nie izolować
Co wpływa na stan zdrowia i poczucie szczęścia? Jako najważniejsze czynniki prof. Tadeusz Parnowski prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego wskazuje styl życia rozumiany jako potrzeby, które zaspokajamy. Jeśli ktoś zaleca nordic walking, ale nie sprawia nam to przyjemności, to wybierzmy pływanie, które lubimy od dziecka.

- W przypadku podejmowania aktywności dodatkowo pozytywny wpływ ma ich zmienność. Można uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale też brać udział we wspólnym pieczeniu chleba, malowaniu czy wędkowaniu. Aktywności najlepiej dobierać indywidualnie do swoich potrzeb, zmieniać, dopasowywać - mówi prof. Parnowski.

Ogromne znaczenie ma to, jak osoby starsze funkcjonują w społeczeństwie. Seniorzy są często pozostawiani samym sobie, izolowani społecznie, samotni. To prowadzi nawet do niedożywienia i odwodnienia i ma zgubny wpływ.

Metodą na radzenie sobie z izolacją społeczną będzie indywidualny kontakt z osobą starszą, np. pracownika instytucji społecznej, który będzie odwiedzał seniora. Prof. Parnowski zaznacza jednak, że nie może to być kontakt zbyt częsty, optymalnie raz w tygodniu.

Wypowiedzi pochodzą z XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego, który odbył się 3 i 4 grudnia we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.