Psychologia: kilka praktycznych rad, jak radzić sobie na emeryturze

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   03 października 2016 10:40


Psychologia: kilka praktycznych rad, jak radzić sobie na emeryturze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Każdego roku wielu Polaków kończy pracę zawodową i wkracza w nowy etap życia - przechodzi na emeryturę. Dla jednych to szansa na nowe wyzwania, dla innych - zagrożenie apatią i biernością.

Coach Marzena Jankowska, która jest także wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu,  radzi w Gazecie Wyborczej, by wykorzystać tę reakcję stresową,jaką jest przejście na emeryturę i potraktować ją jako kolejny etap życia. Na początku trzeba zaakceptować żałobę i dać sobie czas na smutek czy złość, można też się trochę "polenić".

Potem trzeba ustalić sobie nową strukturę dnia. Często wiąże się to z nawiązaniem nowych znajomości, bo nie zawsze udaje się kontynuować przyjaźnie z pracy.

Coach podpowiada, że po zakończeniu kariery zawodowej możemy uczestniczyć w zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, należeć do stowarzyszenia inżynierów czy realizować nasze hobby. Jest to znacznie łatwiejsze, bo mamy dużo czasu.

Bardzo dobrym pomysłem jest zostanie wolontariuszem. Możemy się kimś zaopiekować czy zaadoptować psa ze schroniska - radzi Marzena Jankowska.

Warto także być elastycznym i otwartym na nowości - komputer, komórka wcale nie muszą być zagrożeniem. Umiejętność posługiwania się Skype'em daje m.in. możliwość kontaktu z rodziną mieszkającą w innym mieście czy kraju.

W większych miastach istnieją również różnorakie organizacje działające na rzecz podniesienia jakości życia seniorów, dedykowane starszym oferty mają także domy kultury, teatry, muzea czy kina.

Osoby starsze mogą kandydować do rad osiedli, lokalnych rad seniorów, brać aktywny udział np. w budżetach obywatelskich, mogą zakładać kluby seniora.

Więcej: www.poznan.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR