Puste łóżka i niewykorzystany sprzęt w publicznych szpitalach. Receptą płatne usługi?

ZDROWIE

Autor: Fakty TVN/Rynek Seniora   26 czerwca 2017 15:48


Puste łóżka i niewykorzystany sprzęt w publicznych szpitalach. Receptą płatne usługi? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Możliwość współpłacenia przez pacjentów za usługi medyczne w publicznej służbie zdrowia jest dla rządu wizerunkowo ryzykowna, ale mogłaby być jednym z rozwiązań problemów finansowych szpitali i przychodni - wskazują Fakty TVN.

Od kilku lat na oddziale chirurgii onkologicznej w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim stoi 21 pustych łóżek: NFZ nie ma pieniędzy na kontrakt. Dyrektor szpitala Krystyna Płukis przypomina, że w tym samym czasie w placówce leczono stu pięćdziesięciu Libijczyków, ponieważ szpital miał umowę z ambasadą libijską.

Agnieszka Galbierczyk, kierownik administracyjny przychodni specjalistycznej w tej lecznicy wskazuje, że z powodu braku kontraktu z Funduszem przyszpitalna poradnia ginekologiczna jest czynna tylko trzy dni w tygodniu. Pacjentki, poza ciężarnymi, na wizytę czekają ponad rok. Tak samo jest w poradni okulistycznej. Pacjenci czekają kilkanaście miesięcy.

Jak zauważają Fakty TVN, za pieniądze uzyskane od pacjentów w dni, gdy jednostki nie pracują, szpital mógłby kupić np. nowy sprzęt, zyskaliby więc także ci, którzy czekają w kolejce. Galbierczyk zapewnia, że takie rozwiązanie nie odbiłoby się na pacjentach.

A publiczne szpitale, którym brakuje środków, i tak nierzadko pobierają pieniądze za teoretycznie bezpłatne zabiegi - albo poprzez fundacje, albo przekształcają się w spółki prawa handlowego.

Więcej: www.fakty.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR