PZ: za kilka lat lekarze odejdą na emerytury a pacjenci będą się leczyć chyba sami

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 maja 2017 09:37


PZ: za kilka lat lekarze odejdą na emerytury a pacjenci będą się leczyć chyba sami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W woj. lubuskim jest coraz mniej lekarzy, a do tego rośnie ich wiek. Problem się pogłębia, bo absolwenci kierunków medycznych nie chcą robić specjalizacji i pracować w regionie - poinformował prezes Lubuskiego Związku Lekarzy POZ Porozumienie Zielonogórskie Marek Twardowski.

W przesłanej PAP informacji Twardowski podał, że z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wynika, że w marcowym naborze na miejsca rezydenckie na 75 przyznanych regionowi przez resort zdrowia, tylko dwa zostały wykorzystane - jedno w anestezjologii i jedno w medycynie rodzinnej.

- Polityka ministra zdrowia w postaci braku rzeczywistych zachęt do zatrzymania młodych lekarzy w Polsce jest dramatycznie nieskuteczna. Młodzi lekarze wskazują dramatycznie niskie uposażenia stażystów i rezydentów oraz trudną drogę do wybranej specjalizacji - powiedział prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Według Twardowskiego, lekarze rezydenci zarabiają w trakcie specjalizacji 2275 zł "na rękę". Jeśli to się nie zmieni - to niestety, duża część z nich będzie wyjeżdżać nadal do krajów Unii Europejskiej

Twardowski przekazał, że w woj. lubuskim na 10 tys. mieszkańców przypada 19 lekarzy, podczas gdy średnia krajowa wynosi 22. Podkreślił, że Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi 36, a w sąsiednich Niemczech na 10 tys. mieszkańców przypada 41 lekarzy i cały czas trwają próby pozyskania nowych kadr z całej Europy.

Społeczeństwo się starzeje i lekarze też
Prezes PZ zaznaczył, że w polskiej podstawowej opiece zdrowotnej liczba świadczeń lekarskich rośnie ze względu na coraz bardziej starzejące się społeczeństwo i obciąża to dodatkowo ciągle tę samą kadrę lekarzy rodzinnych, których średnia wieku w Lubuskiem sięga niemal 60 lat.

- Za kilka lat nasi pacjenci, po odejściu przez lekarzy rodzinnych na zasłużone emerytury, leczyć się będą musieli chyba sami lub - być może - będą leczeni przez lekarzy z Białorusi - dodał Twardowski.

Wydział Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. poinformował, że problem braku kadry lekarskiej jest zauważalny od wielu lat i dotyczy całego kraju. Według urzędników, jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych województwach i podmiotach leczniczych, w których kształci się kadrę medyczną z terenu i dla potrzeb całego kraju.

"Odnosząc się do wyników wiosennego postępowania, które stało się przedmiotem zainteresowania, trudno jednoznacznie stwierdzić, czym kierowali się lekarze bez specjalizacji przy wyborze +R+ (specjalizacji rodzinnej) oraz jakie były przyczyny tak małego zainteresowania szkoleniem w dziedzinach objętych finansowaniem specjalizacji przez Ministerstwo Zdrowia. (...) Dotychczasowe wieloletnie prognozy w wielu przypadkach niestety potwierdzają się i pomimo podejmowanych różnych działań przez poprzednie rządy oraz wdrażanych rozwiązań, nie udaje się wyeliminować wszystkich problemów w systemie ochrony zdrowia" - napisano w przesłanym PAP piśmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR