Radom: z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem bezpłatne badania i konsultacje

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 lutego 2018 19:44


Radom: z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem bezpłatne badania i konsultacje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatne konsultacje onkologiczne i badania oraz spotkanie m.in. z dietetykiem i przedstawicielkami stowarzyszenia Amazonki-Dana odbędą się w sobotę (3 lutego) w Radomskim Centrum Onkologii z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Jak poinformowała w środę (31 stycznia) PAP rzeczniczka szpitala Izabela Leśkiewicz, w ramach tzw. "białej soboty" wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać m.in. z konsultacji specjalistów w zakresie onkologii i chirurgii onkologicznej.

Kobiety w wieku 50-69 lat mogą zrobić badanie mammograficzne, finansowane przez NFZ raz na dwa lata. Zaplanowano także badania w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

W białą sobotę w RCO będzie też wykonywane USG brzucha, tarczycy, piersi, węzłów chłonnych. Jednak - jak zastrzegła rzeczniczka - ze względu na duże zainteresowanie tego rodzaju świadczeniami, wcześniej trzeba się na nie telefonicznie zapisać.

Radomskie Centrum Onkologii zaplanowało także konsultacje w zakresie rehabilitacji w chorobie onkologicznej, konsultacje dietetyczne w chorobach nowotworowych oraz spotkania z "Amazonkami" ze Stowarzyszenia DANA, skupiającego kobiety po mastektomii. W sobotę będzie także możliwość zapisu na warsztaty w zakresie wizażu dla pacjentek po chemio i radioterapii.

W niedzielę, 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z partnerami - już po raz osiemnasty - organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Szczegółowa lista placówek jest dostępna na stronie Polskiej Unii Onkologii (PUO): www.puo.pl.

Według raportu "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej", liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do ponad 180 tys. Według krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu trzech ostatnich dekad zachorowalność na nowotwory w Polsce wzrosła dwukrotnie. W 2014 r. schorzenia te wykryto u 159,2 tys. Polaków, a w 2015 r. - u ponad 163 tys.

Wzrasta również liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych. W 2005 r. przekroczyła ona 90 tys., a w 2014 r. zwiększyła się do 95,6 tys. W latach 1999-2014 łącznie na nowotwory zmarło w naszym kraju prawie 1,5 mln osób.

Polska na tle innych krajów wyróżnia się tym, że ma nadal stosunkowo niską zachorowalność na choroby nowotworowe w porównaniu do innych krajów, np. dwukrotnie mniejszą niż na Węgrzech. Niestety, niski jest poziom tzw. pięcioletnich przeżyć chorych na nowotwory.

Według badania Eurocare-5, w latach 2000-2007 pięć lat od wykrycia nowotworu żyło u nas zaledwie 41 proc. pacjentów. W Unii Europejskiej pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu, tuż przed Bułgarią, gdzie 5 lat od wykrycia nowotworu żyło w tym samym okresie zaledwie 39 proc. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR