Radom: zlikwidują 100 łóżek w szpitalu specjalistycznym

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lipca 2017 12:05


Radom: zlikwidują 100 łóżek w szpitalu specjalistycznym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeszło 100 łóżek zostanie zlikwidowanych w ramach restrukturyzacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zarząd lecznicy liczy na oszczędności rzędu 4-5 mln zł rocznie.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (MSS) w Radomiu, potocznie zwanym szpitalem na Józefowie, to największa tego typu lecznica na południowym Mazowszu. Szpital, będący od 2013 r. spółką prawa handlowego, podlega samorządowi woj. mazowieckiego. Lecznica znalazła się na liście sieci szpitali.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezes szpitala Tomasz Skura, w lipcu zlikwidowano 64 łóżka, kolejna redukcja - 37 łóżek - planowana jest w październiku.

W lipcu zlikwidowano łóżka głównie na oddziałach, w których obłożenie było na poziomie ok. 50-60 proc. Chodzi m.in. o oddział ginekologiczno-położniczy, gdzie redukcja objęła 20 łóżek, chirurgię dziecięcą - 9 łóżek czy kardiochirurgię - 5 łóżek. Mniej łóżek będzie też na oddziale otolaryngologicznym i reumatologicznym.

Na październik zaplanowana jest likwidacja kolejnych 37 łóżek. Na neurologii ma być mniej o 7 łóżek, na okulistyce - o 10, na pediatrii - o 6 i na neurochirurgii - o 14.

Skura podkreślił, że w większości przypadków konsultanci wojewódzcy, odpowiedzialni za poszczególne dziedziny medycyny, pozytywnie zaopiniowali planowaną likwidację łóżek.

Wyjątkiem był oddział otolaryngologiczny, gdzie opinia konsultanta, która jednak nie jest dla szpitala wiążąca, była negatywna. W tym przypadku zarząd szpitala podjął decyzję o włączeniu otolaryngologii do chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz o zmniejszeniu liczby łóżek do 16. - Przeprowadziliśmy konsultacje z personelem oddziału. Kierujący nim lekarze uznali, że 16 łóżek wystarczy, żeby wykonywać to, co do tej pory, a jeśli zajdzie konieczność - to nawet więcej pracy - zaznaczył Skura.

W wyniku restrukturyzacji z pracy odeszło tylko 10 położnych. Kilku kolejnym - zmniejszono wymiar czasu pracy. - Na pozostałych oddziałach, na których zlikwidowano część łóżek, nie było wypowiedzeń dla pielęgniarek i takowych nie przewidujemy; mamy dużo personelu w wieku emerytalnym, więc te osoby odejdą w wyniku naturalnego rozwiązania umowy o pracę - wyjaśniła naczelna pielęgniarka MSS Ewa Golonka.

Prezes dodał, że mniej będzie także o osiem etatów lekarskich. Chociaż - jak zaznaczył Skura - żaden z lekarzy nie traci pracy. Będą oni pracować w mniejszym wymiarze czasu, np. w ramach poradniach specjalistycznych.

Według prezesa MSS restrukturyzacja ma poprawić sytuację finansową szpitala. Na koniec 2016 r. straty lecznicy wynosiły 15 mln zł. Część z tych pieniędzy stanowią tzw. nadwykonania, czyli świadczenia, które szpital wykonał ponad kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdego roku jest to 15-20 mln zł. NFZ wypłaca te pieniądze z opóźnieniem, często szpital musi o nie walczyć latami w sądzie.

W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym było do tej pory 861 łóżek, po redukcji będzie 797. Rocznie na oddziałach szpitalnych leczonych jest ponad 36 tys. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR