Radość życia chroni przed śmiercią

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 stycznia 2017 09:45


Radość życia chroni przed śmiercią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Długotrwale utrzymujący się dobrostan psychiczny (zadowolenie z życia) koreluje z mniejszym ryzykiem śmierci - wynika z badania zamieszczonego w świątecznym wydaniu czasopisma "BMJ".

Naukowcy z University College London (W. Brytania) już w poprzednim badaniu wykazali, że wysoki poziom dobrostanu psychologicznego wiąże się z większą szansą na długie życie. Jednak ze względu na to, że dokonali wtedy tylko jednorazowego pomiaru dobrostanu, tym razem postanowili zmierzyć go kilkakrotnie - na różnych etapach egzystencji.

W tym celu zrekrutowali do badania ponad 9 tys. osób o średniej wieku wynoszącej 63 lata i w ciągu kilku lat trzykrotnie poprosili je o wypełnienie kwestionariusza, zawierającego stwierdzenia typu: "czerpię przyjemność ze swoich działań", "lubię przebywać w towarzystwie innych" lub "patrzę na swoje przeszłe życie z poczuciem szczęścia". Badani ustosunkowywali się do stwierdzeń, zaznaczając odpowiedzi na czterostopniowej skali.

Wyniki pokazały, że w ciągu kolejnych lat osoby, które dwukrotnie zadeklarowały wysoki poziom zadowolenia z życia były o 17 proc. mniej narażone na śmierć (następującą z różnych przyczyn) niż osoby, które nie wykazywały radości życia. Wśród badanych, którzy aż trzykrotnie uznali się za szczęśliwych, ryzyko to było o 24 proc. mniejsze.

Według analiz największym poczuciem szczęścia cieszyły się kobiety, osoby młodsze, pozostające w stałym związku, posiadające zatrudnienie, wyższe wykształcenie oraz lepszą sytuację finansową.

"Wyniki naszego badania wskazują na potrzebę zidentyfikowania czynników biologicznych i behawioralnych regulujących mechanizmy, poprzez które subiektywny dobrostan wiąże się ze stanem zdrowotnym" - sugerują autorzy badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR