Radziwiłł: dążenie do zysku generuje podział na pacjentów opłacalnych i nieopłacalnych
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   26 października 2016 17:07

Rok temu zadeklarowałem, że moją misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. Słowa te podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w środę (26 października) podczas debaty inaugurującej XII Forum Rynku Zdrowia.

Tegoroczne XII Forum Rynku Zdrowia zainaugurowała debata "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa". W tej trwającej od wielu lat, pozornie akademickiej dyskusji w środowisku medycznym, mieści się wiele zagadnień o fundamentalnym znaczeniu dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

- Znaczna większość z nas (środowiska medycznego - red.) widzi system ochrony zdrowia przez pryzmat tych, którzy w nim pracują, mają interesy, którzy za niego odpowiadają i w różny sposób są zaangażowani w jego organizację. Bardzo niewielu jest takich w tej dyskusji, którzy po prostu z niego korzystają - zauważył Konstanty Radziwiłł.

Tu nie chodzi o słowa
- W dyskusji o systemie nie chodzi o słowa, ale o pewien problem, na który zwracam uwagę od samego początku, gdy zostałem ministrem zdrowia. Dzisiaj akurat jest rok od wyborów i jestem szczęśliwy, że ten temat tutaj pada - powiedział Radziwiłł.

Minister stwierdził, że jest przekonany, iż gdyby nie to, że już w pierwszym dniu po objęciu teki ministra zdrowia opowiedział się za realizacją "służby" w systemie, to tego tematu by teraz nie było.

- Rok temu zadeklarowałem, że moją misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. Słowa te po roku podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - powiedział szef resortu zdrowia.

- W ciągu ostatnich lat decydenci wierzyli, ze sytuację poprawi komercjalizacja systemu, a także poszczególnych jego jednostek, prywatyzacja, wprowadzenie zasad obowiązujących w gospodarce. Okazuje się jednak, że stosowanie zasad rynkowych nie rozwiązało starych problemów, a na pewno przysporzyło nowych - podsumował Radziwiłł.

Wspominając o największych bolączkach systemu, minister mówił m.in. o niedofinansowaniu, niedoborze kadr, niskich wynagrodzeniach kadr medycznych, długich kolejkach do świadczeń oraz niedostatecznej jakości, bezpieczeństwie i koordynacji ochrony zdrowia.

Nie można budować fortun na bazie środków publicznych
- Niestety takim sztandarowym i chyba najgorszym przykładem skutku stosowania zasad rynkowych w systemie ochrony zdrowia jest nieuchronny podział na lepsze i gorsze obszary, procedury i - niestety - również na lepszych i gorszych pacjentów. Dążenie do zysku w służbie zdrowia generuje podział na pacjentów opłacalnych i tych, do których leczenia trzeba dokładać. Ten sposób myślenia ja po prostu odrzucam. Zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o obszarze, który jest finansowany ze środków publicznych - tłumaczył.

- Czy można pozwalać na to, aby ze środków publicznych budować - w oparciu o zysk - wielkie fortuny? W wielu krajach jest to wprost zabronione - stanowczo podkreślił Radziwiłł.

Minister zdrowia tłumaczył, że służba zdrowia nie powinna być postrzegana jako alternatywa dla ochrony zdrowia, ale jako "pójście o krok dalej", w kierunku realizacji misji, która formalnie wynika z konstytucji i przepisów, a nieformalnie z modelu cywilizacji, w jakiej funkcjonujemy. Precyzując, minister wyjaśnił, że chodzi o model, w którym "zdrowie nie jest tylko prywatną sprawą danego człowieka, ale wspólną odpowiedzialnością nas wszystkich".

- Rynek świadczeń zdrowotnych nie jest rynkiem jak każdy inny, a zdrowie nie jest takim samym towarem jak każdy inny. W krajach, w których rynek jest głęboko osadzony w gospodarce, to właśnie służbę zdrowia często się z niego wyłącza, chroni, w jakimś sensie"uwyjątkawia" - podkreślał Radziwiłł. .

W podsumowaniu minister jeszcze raz zaakcentował, że zadaniem decydentów jest przywrócenie systemowi ochrony zdrowia charakteru służby.

- Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy razem, nie wbrew nikomu - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR