Radziwiłł ma receptę na uzdrowienie onkologii. Co się zmieni dla pacjentów i szpitali?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lutego 2017 17:05


Radziwiłł ma receptę na uzdrowienie onkologii. Co się zmieni dla pacjentów i szpitali? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sytuacja szpitali onkologicznych nie jest dobra, ale nie da się jej poprawić bez wzrostu nakładów na służbę zdrowia - ocenił w czwartek (2 lutego) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślał, że MZ realizuje programy mające poprawić profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów.

W czwartek minister uczestniczył w konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w warszawskim Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Radziwiłł przypomniał, że na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) na lata 2016-2024 rocznie przeznaczanych jest ok. 250 mln zł.

W jego ramach resort podejmuje działania mające na celu promocję zdrowia i profilaktyki nowotworów, np. poprzez zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia. Radziwiłł podkreślił, że jednym z ważniejszych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory jest palenie papierosów. Przypomniał, że osoby chcące rzucić palenie mogą konsultować się z ekspertami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (tel. 801 108 108; dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 11-19).

Kluczem wczesne wykrywanie
Resort realizuje także programy, których celem jest wczesne wykrywanie np. raka szyjki macicy, piersi, prostaty i jelita grubego. Minister podkreślał, że ważna jest także edukacja onkologiczna lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej.

Radziwiłł powiedział, że w efekcie realizacji programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy na badania cytologiczne zgłasza się ponad 20 proc. kobiet. Zwrócił jednak uwagę, że Polki cytologię wykonują również podczas wizyt kontrolnych u ginekologa - zarówno w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jak i prywatnie. Dodał, że niektóre szacunki wskazują, że badania cytologiczne przeprowadza 75 proc. Polek.

Chętniej w programach profilaktycznych uczestniczą Polki w wieku między 50-69 lat, które otrzymują zaproszenia na mammografię - na badania zgłasza się ponad 45 proc. kobiet. Minister zwracał też uwagę na potrzebę poprawy wczesnego wykrywania raka jelita grubego np. u osób między 50. a 65. rokiem życia.

Resort prowadzi też program, którego celem jest zwiększenie wczesnego wykrywania raka płuca. Jest on realizowany w tych powiatach, w których wskaźnik operacyjności raka płuca wynosi mniej niż 10 proc. W ramach programu osoby między 50. a 70. rokiem życia, które np. palą papierosy, mogą skorzystać z bezpłatnych badań tomograficznych.

Radziwiłł: chodzi o pieniądze i konsolidację
Radziwiłł ocenił, że sytuacja szpitali onkologicznych nie jest dobra.

- Mam nadzieję, że lepsze wyceny niektórych procedur onkologicznych dadzą szansę, żeby sytuacja bieżąca (szpitali) nieco się poprawiła. Nie ukrywam, że moim zdaniem nie da się tego problemu rozwiązać bez zasadniczego wzrostu nakładów na służbę zdrowia w ogóle - powiedział.

Planowany jest stopniowy wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.).

Minister zwracał też uwagę, że lepsze wyniki leczenia nowotworów uzyskują te placówki, które przyjmują więcej pacjentów.

- Jest wiele często niewielkich podmiotów, które także chcą leczyć onkologicznie z różnych powodów i nie wydaje się, żeby to była tendencja dobra. Musimy się pogodzić z tym, że jakiś rodzaj konsolidacji, centralizacji (...) jest po prostu konieczny - powiedział. Ocenił, że świadczeń z zakresu chirurgii radykalnej nie powinny wykonywać placówki, które rocznie przeprowadzają mniej niż 60 takich operacji.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR