Radziwiłł o specyfice medycyny rodzinnej. Od promocji zdrowia do medycyny paliatywnej
Autor: PWX/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 09:47

Medycyna rodzinna nie jest medycyną od przedłużania recept i kierowania ruchem pacjentów. Jest medycyną od promocji zdrowia do medycyny paliatywnej - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czasie XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Minister zdrowia przedstawił założenia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która jeszcze w tym roku powinna zostać uchwalona przez Sejm.

Konstanty Radziwiłł wziął udział w debacie kończącej XVI Kongres Medycyny Rodzinnej (Kielce, 2-5 czerwca 2016 r.). W dyskusji uczestniczyli również m.in. przedstawiciele Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki - podało biuro prasowe Kongresu.

- Lekarze rodzinni są oficerami opieki podstawowej, od nich oczekujemy postawienia priorytetów ustawy o POZ. To krok w dobrą stronę - mówił minister, podkreślając konieczność uchwalenia ustawy.

W proponowanej nowej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej znajdą się rekomendacje wypracowane przez ministerialny Zespół ds. opracowania strategii rozwiązań systemowych w POZ z udziałem przedstawicieli wielu środowisk m.in. lekarzy, pielęgniarki, pacjentów, pracodawców i menadżerów.

Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. powszechny dostęp do opieki podstawowej,  udział lekarzy rodzinnych w propagowaniu programów promocji zdrowego stylu życia i przesiewowych badań profilaktycznych.

Planowane są także zmiany w finansowaniu opieki podstawowej adekwatne do zakresu powierzonych lekarzom rodzinnym zadań i wprowadzające inne modele niż tylko kapitacja. Te zmiany miałyby być oparte na pomiarach dostępności i efektywności świadczonych usług - informuje biuro prasowe Kongresu.

Proponowane są również rozwiązania zapewniające wsparcie finansowe dla medycyny rodzinnej już na etapie powstawania nowych praktyk lekarzy POZ, a także wzmocnienie systemu kształcenia przyszłych lekarzy rodzinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR