Radziwiłł: szpitale zajmą się pacjentami także po wypisie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2017 10:39


Radziwiłł: szpitale zajmą się pacjentami także po wypisie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpitale, które znajdą się w sieci, będą odpowiedzialne za pacjentów po ich wypisaniu z lecznicy i dostaną na to dodatkowe pieniądze - będą mogły zaoferować pacjentom m.in. rehabilitację - zapowiedział w czwartek (22 czerwca) w Kielcach minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Do tej pory pacjenci przy wypisie ze szpitala otrzymywali zalecenie kolejnych specjalistycznych badań lub rehabilitacji. Problemem był jednak dostęp do tych świadczeń - zaznaczył Radziwiłł.

- Szpital, który znajdzie się w sieci, będzie mógł w swojej poradni przyszpitalnej zaoferować pacjentowi dodatkowe badania i rehabilitację, jeśli taka będzie potrzebna - podkreślił minister.

Przypomniał też, że w każdym szpitalu sieciowym przy izbie przyjęć lub przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ma być zorganizowana poradnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. - Takie miejsce, w którym będą przyjmowani mniej chorzy pacjenci. Ma to na celu ulżyć tym najciężej chorym. Ci ludzie muszą być przyjmowani w godnych warunkach, bezpiecznie i szybko - powiedział szef resortu zdrowia.

Dodał, że zmieni się również sposób finansowania szpitali - zamiast dotychczasowych wycen procedur mają zostać wprowadzone ryczałty. - Są procedury gorzej i lepiej wycenione, mniej i bardziej ryzykowne, a zatem bardziej i mniej atrakcyjne. Kończy się to tym, że w szpitalu są bardziej i mniej pożądani pacjenci - ocenił. - Ryczałt oznacza większą elastyczność i mniejsze skupienie na wykonanej procedurze, a większe na tym, co nazywamy misją szpitala publicznego. Szpital ma się skupić na kompleksowej opiece nad pacjentem, a nie na wykonywaniu pojedynczych, szczególnie najbardziej atrakcyjnych procedur.

Przypomniał, że wysokość ryczałtu będzie modyfikowana w następnym okresie rozliczeniowym i wyjaśnił, że będzie uzależniona "od aktywności szpitala, czyli liczby wykonanych świadczeń". - Jeśli będzie ich mniej, to ryczałt będzie mniejszy. Ryczałt będzie podwyższała też jakość wykonywanych świadczeń. Np. akredytacja Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie spowoduje podwyższenie ryczałtu. Także wykonywanie niektórych świadczeń specjalistycznych i tych wykonywanych w ambulatorium przyszpitalnym - wyjaśnił.

Minister zdrowia zapewnił, że niewejście szpitala do sieci nie miałoby oznaczać jego likwidacji. Zapewnił, że taka placówka będzie mogła na dotychczasowych zasadach startować w konkursach i ubiegać się o kontrakty na świadczenia medyczne. Dodał , że o przyjęciu placówki do sieci nie będzie decydowało to, czy szpital jest publiczny, czy prywatny.

Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, w pełni wejdzie w życie 1 października. Wykaz szpitali, które znajdą się w sieci, zostanie opublikowany do 27 czerwca 2017 r. Lista szpitali "sieciowych" będzie ustalana na 4 lata. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR