Radziwiłł: zlikwidujemy NFZ bez opóźnień, poszerzymy listę darmowych leków

ZDROWIE

Autor: TVN24/Rynek Seniora   22 listopada 2016 09:57


Radziwiłł: zlikwidujemy NFZ bez opóźnień, poszerzymy listę darmowych leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził w "Jeden na jeden" w TVN24, że NFZ zostanie zlikwidowany zgodnie z zapowiedziami, czyli w roku 2018, a darmowa lista leków dla seniorów będzie poszerzana. Szef resortu zdrowia wytłumaczył także, jak w praktyce będzie wyglądać opieka koordynowana.

Radziwiłł pytany o likwidację NFZ w 2018 r. powiedział, że nie ma powodu, by ten proces miał się opóźnić. Jak mówił, nie znikną niektóre funkcje Funduszu - przejmie je minister zdrowia i agendy wojewódzkie od niego zależne.

Minister mówił o także o "sztandarowym" programie bezpłatnych leków dla seniorów. Podkreślił, że na liście jest 1129 leków i dodał, że większość pacjentów można leczyć za pomocą leków bezpłatnych albo bardzo tanich. Zapowiedział, że lista bezpłatnych leków będzie poszerzana, choć zaznaczył, że to skomplikowany proces, ponieważ trzeba negocjować ceny leków z producentami.

Konstanty Radziwiłł podkreślił też, że kluczem m.in do rozładowania kolejek jest koordynacja opieki nad pacjentem. Tłumaczył, że obecnie opieka jest rozproszona i nikt nie podejmuje wysiłku, żeby pacjenta poinformować, co jest mu naprawdę potrzebne, a następnie zająć się dalszą organizacją takiej ścieżki.

Czytaj też: Specjalista czy lekarz rodzinny? Spór o to, kto powinien prowadzić pacjenta w opiece koordynowanej

Wyjaśnił, że koordynacja w praktyce ma polegać m.in. na tym, że pacjent po pobycie w szpitalu będzie musiał mieć "załatwioną" konsultację u specjalisty przez tę placówkę. Co więcej, dostanie również - zwłaszcza po chorobach kardiologicznych lub ortopedycznych - opiekę rehabilitacyjną - podkreślił.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR