Radziwiłł: zmiana finansowania ochrony zdrowia będzie bardzo istotna

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 czerwca 2016 09:14


Radziwiłł: zmiana finansowania ochrony zdrowia będzie bardzo istotna Na zdj. Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Zapisanie w ustawie budżetowej odsetka PKB na ochronę zdrowia lub utworzenie państwowego funduszu celowego na ten cel - to możliwe rozwiązania przy zmianie finansowania służby zdrowia - powiedział szef MZ Konstanty Radziwiłł w czwartek (2 czerwca) podczas Kongresu Polonii Medycznej.

Podczas sesji na temat jakości służby zdrowia, w której prelegentem był m.in. minister zdrowia, jedno z pytań dotyczyło finansowania i stosowania w służbie zdrowia zasady "pieniądz idzie za pacjentem".

- Zmiana finansowania będzie i to bardzo istotna. Odejdziemy od zasady powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które powszechne jest tylko z nazwy - powiedział Radziwiłł. Dodał, że plan jest taki, "by nie płatnik w postaci kas chorych czy obecnie NFZ, tylko państwo i jego budżet były odpowiedziane za finansowanie ochrony zdrowia w Polsce". - Jest cała dyskusja, jak to zrobić, żeby zabezpieczyć te pieniądze, by nie były przedmiotem negocjacji ministra zdrowia z ministrem finansów, co roku przy ustalaniu budżetu i są ustalenia, które pozwalają to osiągnąć - dodał.

Minister mówił, że jednym rozwiązaniem jest zapisanie w ustawie odsetka PKB, który musi być przeznaczany na ochronę zdrowia. - I takie rozwiązanie jest w Polsce w stosunku do obrony narodowej, można to naśladować. Drugim rozwiązaniem jest utworzenie tzw. państwowego funduszu celowego - to jest rozwiązanie finansowe, które pozwala wytworzyć coś w rodzaju kieszonki, zakładki budżetu, która też jest gwarantowana i nie można z niej wyjmować - powiedział.

Jak podkreślał, jest zwolennikiem, choć "nie do końca dysponentem", tego, żeby na ochronę zdrowia w Polsce przeznaczać więcej pieniędzy. - To jest sprawa zupełnie fundamentalna - zaznaczył.

Radziwiłł mówił, że są zaawansowane plany i dyskusje, wykraczające poza MZ, o zmianie systemu różnych danin publicznych, w tym podatku czy składek do ZUS i zintegrowania tego w "jedną daninę". - Ten system, jaki mamy dzisiaj, nie dość, że jest dysfunkcyjny w dużej mierze, to jest również nie do przyjęcia z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej - powiedział.

Radziwiłł mówił tym, by decyzje w obszarze służby zdrowia podejmować w oparciu nie o intuicję, tylko realia, a nimi są - mapy potrzeb zdrowotnych, różnego rodzaju obiektywne narzędzia oceny inicjatyw i inwestycji. - Polska jest generalnie nie najbogatsza, ale zdarza się często, że inwestuje daleko od rzeczywistych potrzeb i to generuje ogromne problemy - powiedział.

Dodał, że takim narzędziem jest instrument oceny wniosków inwestycyjnych w sektorze zdrowia (IOWISZ). - IOWISZ to będzie z jednej strony szansa, a z drugiej zmora dla niektórych, bo to będzie coś obiektywizującego pomysł. To się zaczyna od inwestycji, a skończy na kontraktowaniu - mówił. Wyjaśnił, że poświadczeniem jakości jest liczba wykonywanych świadczeń w danym miejscu.

Minister mówił też o ograniczeniu wolnego rynku w służbie zdrowia i przywracaniu wartości samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie jako rozwiązania tymczasowego, tylko na stałe. Podkreślał, że publiczne pieniądze w ochronie zdrowia nie mogą być przedmiotem do osiągania fortun, a publiczna służba zdrowia wykonywana powinna być albo przez jednostki publiczne albo non-profit.

Za niezwykle ważny element jakości uznał opiekę koordynowaną. Wskazywał na prowadzony już pilotaż koordynowanej opieki nad ciężarną, gdzie nie kobieta szuka poszczególnych usług medycznych, tylko dostaje ofertę pełnej opieki. Radziwiłł wskazywał, że taki system mógłby być wprowadzony również w leczeniu choroby wieńcowej czy w ortopedii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.