Rak prostaty: chorują w większości osoby w wieku 65-70 lat
Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lipca 2015 16:24

Szybko wzrasta w Polsce zachorowalność mężczyzn na raka prostaty, zwiększa się również umieralność na ten nowotwór, choć w mniejszym tempie - powiedziała w czwartek (2 lipca) na konferencji prasowej w Warszawie dr Urszula Wojciechowska z Krajowego Rejestru Nowotworów.

Rak gruczołu krokowego jest drugim po raku płuca najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem. W krajach najbardziej rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone oraz Europa Zachodnia, w ostatnich latach spada jednak zarówno zachorowalność, jak i umieralność na ten typ raka, odwrotnie niż w Polsce.

Dr Urszula Wojciechowska z Krajowego Rejestru Nowotworów przy Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę, że takie tendencje spadkowe są widoczne we wszystkich krajach o wysokich nakładach na opiekę medyczną. - Jest to efekt bardziej rozwiniętej niż u nas wczesnej diagnostyki raka prostaty, jak również zastosowania najnowszych metod leczenia - powiedziała specjalistka.

Dodała, że skuteczność leczenia tego nowotworu poprawia się również w Czechach. Największa umieralność na raka prostaty jest w krajach ubogich, na przykład w Afryce.

KRN prognozuje, że w naszym kraju w 2015 r. zostanie wykrytych 14 tys. nowych przypadków raka prostaty, a 5 tys. chorych z wcześniej wykrytą chorobą umrze, na ogół po kilku latach leczenia. W 2012 r., zaledwie trzy lata temu, z powodu tego nowotworu zachorowało 11 tys. mężczyzn, a 4,1 tys. zmarło.

Dr Wojciechowska uważa, że w Polsce epidemiologia raka gruczołu krokowego przebiega podobnie jak w latach poprzednich w krajach najbardziej uprzemysłowionych. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej liczba przypadków zaczęła gwałtownie wzrastać w latach 90. XX w. po wprowadzeniu testów PSA oraz innych metod wczesnego wykrywania tego nowotworu, takich jak badanie USG oraz per rectum (palcem przez kiszkę stolcową).

- Rak stercza jest jedną z wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych, w połowie XIX w. prawie w ogóle nie występował, uznawano go wtedy za chorobę rzadką - powiedział dr Krzysztof Antoni Bardadin z katedry i zakładu patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeszcze w latach 50. XX w. na raka prostaty chorowało w Polsce jedynie 7 proc. mężczyzn po 60. roku życia, w 2010 r. odsetek ten zwiększył się już do 16 proc. i najprawdopodobniej nadal będzie rosnąć. Większość zachorowań (70 proc.) przypada na osoby w wieku 65-70 lat.

Dr Bardadin uważa, że w Polsce podobnie jak w innych krajach, należy namówić mężczyzn, szczególnie tych po 60. roku życia, do regularnego podawania się badaniom diagnostycznym, w tym przede wszystkim kontrolowania poziomu białka PSA. Gdy jest on podwyższony, może świadczyć o rozwoju nowotworu (choć może również sugerować stan zapalny i powiększenie gruczołu krokowego).

- Zaledwie jedno badania palcem kiszki stolcowej oraz wykonanie testu PSA zabezpiecza mężczyznę na lata, tzn. może mieć on pewność, że ten nowotwór na razie mu nie zagraża - podkreślił specjalista.

Dodał, że w razie wątpliwości wykonywane jest jeszcze przezodbytnicze badanie ultrasonograficzne TRUS oraz tzw. biopsja gruboigłowa gruczołu krokowego. Jeśli choroba zostanie nawet wykryta, to raczej w początkowym etapie, gdy może być skuteczna leczona lub nawet tylko przez jakiś czas monitorowana.

Z międzynarodowych badań Concord 2 wynika, że w naszym kraju poprawił się odsetek pięcioletnich przeżyć wśród mężczyzn cierpiących na raka prostaty. W latach 1995-2009 zwiększył się on o prawie 20 punktów procentowych - z 54,3 do 74,1 proc. Nadal jednak jest on niższy niż w Europie Zachodniej. W Finlandii pięcioletnie przeżycia w raku stercza uzyskuje się u 86 proc,. mężczyzn, w Szwecji u 84 proc., a w Norwegii - u 80 proc.

Według dr Wojciechowskiej, w Skandynawii takie efekty leczenia uzyskuje się mimo większej niż w naszym kraju zapadalności na raka prostaty (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców). - Świadczy to o tym, że wysoka zachorowalność na ten nowotwór przy odpowiednim poziomie opieki medycznej nie musi jednocześnie oznaczać wysokiej umieralności - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.