Rak prostaty: jak zdobyć środki na leczenie?

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   13 września 2016 10:50


Rak prostaty: jak zdobyć środki na leczenie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Przy tej okazji specjaliści zachęcają mężczyzn do aktywnej profilaktyki, bo, jak podkreślają, choroby gruczołu krokowego dotykają coraz szersze grono mężczyzn w starszym wieku.

Rak gruczołu krokowego jest drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa z roku na rok choruje na niego coraz więcej pacjentów. Rak prostaty rozwija się często bezobjawowo, dlatego diagnoza dla wielu pacjentów bywa sporym zaskoczeniem.

Współczesna medycyna oferuje jednak szereg rozwiązań w zakresie terapii nowotworu prostaty - w zależności od stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium raka prostaty np. gdy wystąpią już przerzuty do kości, nie bez znaczenia pozostają też kwestie finansowe.

- Nowotwór to choroba, której nie da się leczyć za darmo, bo ogranicza możliwość pracy zawodowej i jednocześnie generuje dodatkowe wydatki związane nie tylko z lekami, ale też z kosztami takimi jak rehabilitacja czy dojazdy do lekarza - mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

- Emerytura, renta czy comiesięczna pensja najczęściej nie wystarczają na ich pokrycie, dlatego koniecznością staje się szukanie funduszy z zewnątrz. Jednak samodzielne zbieranie środków finansowych przez starszych pacjentów jest trudniejsze, chociażby z uwagi na fakt, że nie są oni, tak jak młode pokolenie, obyci z Internetem i mediami społecznościowymi. Dlatego dużą rolę w tym przypadku pełnią bliscy i to właśnie od ich zaradności i zaangażowania zależy na ile udaje się odnieść finansowy sukces - podkreśla.

Przy zdobywaniu środków finansowych na leczenie choroby onkologicznej pomocne może okazać się: 

• Rozesłanie prośby o wsparcie finansowe wśród rodziny i znajomych

• Prowadzenie działań w środowisku lokalnym (np. dystrybucja ulotek wśród lokalnych firm, wywieszanie ogłoszeń z prośbą o wsparcie)
• Prowadzenie działań w mediach (np. zwrócenie się o pomoc w nagłośnieniu problemu do dziennikarzy z lokalnej prasy, radia, telewizji czy portali)
• Prowadzenie działań w internecie i mediach społecznościowych (np. założenie strony
internetowej, profilu na Facebooku)
• Zgłoszenie się z prośba o pomoc do organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń), które zajmują się zbiórką pieniędzy na leczenie swoich podopiecznych (założenie subkonta)

"Rada na raka prostaty” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest edukacja pacjentów na temat życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy najważniejsze filary: medyczny, psychologiczny i finansowy. Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, partnerem Program Edukacji Onkologicznej, a patronem Polskie Towarzystwo Urologiczne. W ramach kampanii organizowane są bezpłatne warsztaty dla pacjentów z rakiem prostaty oraz ich rodzin. Najbliższe spotkania odbędą się w Krakowie (1 października) oraz w Łodzi (11 października).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR