Rak prostaty: kampania dla starszych mężczyzn nt. możliwości leczenia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 maja 2016 10:42


Rak prostaty: kampania dla starszych mężczyzn nt. możliwości leczenia Rak prostaty jest często chorobą przewlekłą, Można kontrolować chorobę nawet przez wiele lat. Fot. Flickr/allfr3d (CC BY-NC 2.0)

Rak prostaty jest poważnym wyzwaniem zarówno medycznym, jak i psychologicznym oraz finansowym - twierdzą eksperci. Choroba ta będzie występowała coraz częściej, ponieważ chorują na nią głównie mężczyźni po 60. roku życia.

We wtorek (24 maja) specjaliści zainaugurowali na konferencji w Warszawie kampanię edukacyjną „Rada na raka prostaty”.

- Wśród chorych na nowotwory lepiej rokują ci, którzy mają poczucie, że w jakiś sposób kontrolują chorobę i wpływają na jej przebieg - podkreśliła dr Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie. Wystarczy, że pacjenci interesują się tym, jakie są możliwości terapii, i z jakiej mogliby skorzystać.

Specjalistka powołała się na badania przeprowadzone w warszawskim Centrum Onkologii. Wykazały one, że depresja i napady leku częściej występują u chorych będących na emeryturze lub rencie, z bierną postawą, którym się wydaje, że nic już nie może im pomóc. Depresja i lęk znacznie rzadziej zdarzają się u ludzi aktywnych, interesujących się własną chorobą, którzy są dla onkologa partnerem w wyborze optymalnej strategii leczenia.

- Temu służy kampania, chcemy przekonać mężczyzn z rakiem prostaty, że nawet w zaawansowanych stanach tej choroby jest możliwe leczenie wydłużające życie i poprawiające jego jakość - podkreślił prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" Tadeusz Włodarczyk.

Z sondażu TNS Polska przeprowadzonego pod koniec stycznia 2016 r. na reprezentatywnej grupie ponad 1000 Polaków wynika, że 83 proc. osób chce mieć pełną informację o wszystkich możliwych terapiach, nawet o tych, które nie są dostępne z powodu braku refundacji z budżetu służby zdrowia.

Nie chodzi tylko o zdobycie wiedzy. 72 proc. ankietowanych deklaruje, że byłaby gotowa samodzielnie szukać możliwości finansowania drogiej terapii dla kogoś bliskiego, jeśli byłaby ona szansą na bardziej skuteczne leczenie. W tym celu 32 proc. badanych zwróciłoby się o pomoc do krewnych oraz znajomych, a 31 proc. zgłosiłoby się do fundacji wspierających chorych.

Dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie powiedział, że coraz więcej jest nowych terapii, z których nie wszystkie są refundowane.

- Najważniejszą metodą leczenia w raku prostaty jest wciąż usunięcie guza wraz z prostatą, tzw. prostatektomia - podkreślił specjalista. Do wyboru jest również radioterapia stosowana szczególnie wtedy, gdy guz rozrósł się poza prostatę. Gdy choroba ma agresywny przebieg, wykorzystuje się terapię hormonalną obniżającą stężenie testosteronu, bo stymuluje on rozwój komórek nowotworowych tego gruczołu.

- W ten sposób można kontrolować chorobę nawet przez wiele lat, bo rak prostaty jest często chorobą przewlekłą - podkreślił dr Sosnowski. Przekonywał również, że można skutecznie pomóc nawet tym pacjentom, u których doszło do przerzutów. Najczęściej są to przerzuty do kości oraz do węzłów chłonnych.

Pomagają wtedy bisfosfoniany, leki stosowane również w osteoporozie. Gdy te farmaceutyki nie dają efektu, można zastosować radioterapię polegająca na naświetlaniu przerzutów do kości lub podać preparaty zawierające radioizotopy. Leki te gromadzą się w kościach i promieniowaniem miejscowym niszczą znajdujące się w nich przerzuty.

- Nie wszystkie nowoczesne terapie są refundowane, dlatego oferują pomoc chorym i ich rodzinom, które chcą zebrać fundusze na sfinansowanie takiego leczenia - powiedziała Agata Polińska z Fundacji Onkologicznej "Alivia".

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.