Ranking: Polska nawet za Albanią pod względem poziomu leczenia

ZDROWIE

Autor: expressilustrowany.pl/Rynek Seniora   01 lutego 2016 09:08


Ranking: Polska nawet za Albanią pod względem poziomu leczenia Eksperci w ramach Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia monitorują jakość opieki medycznej w 35 krajach Europy. Fot. archiwum

Polska uplasował się na 34., przedostatnim miejscu w Europie pod względem poziomu leczenia. Za nami jest tylko Czarnogóra. Lepiej jest nawet w Albanii - wynika z Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia sporządzany jest od 2005 roku przez szwedzką firmę Health Consumer Powerhouse Ltd. Eksperci monitorują jakość opieki medycznej w 35 krajach Europy. W ubiegłym roku zbadali 48 jej aspektów, między innymi przestrzeganie praw pacjenta, dostęp do opieki medycznej i do medykamentów, a także efekty leczenia i zakres usług. Niestety, w Polsce w 2015 roku leczono nas jeszcze gorzej niż w roku 2014, kiedy to zajęliśmy… 31. miejsce.

Tym razem Polska uzyskała zaledwie 523 punkty na 1000 możliwych. Gorzej wypadła tylko Czarnogóra. Wyprzedziła nas m.in. Albania, Bułgaria, Rumunia, Macedonia, Chorwacja, Węgry, Litwa i Grecja.

W kategorii dostępności do lekarza Polska uzyskała tragiczny wynik 100 punktów na 225 możliwych. Jedyne, co u nas dobrze działa, to dostęp do lekarza rodzinnego w dniu zgłoszenia choroby.

Najbardziej skrytykowano Polskę za czas oczekiwania na poważne zabiegi operacyjne, leczenie nowotworów, liczbę operacji usunięcia zaćmy, jakość długoterminowej opieki geriatrycznej, kiepską walkę z nałogami oraz... nieformalne opłaty dla lekarzy. Ostro zganiono nas także za zdecydowanie zbyt wolne tempo wdrażania nowatorskich leków przeciwnowotworowych oraz ”oszczędne” stosowanie nowoczesnych preparatów reumatologicznych.

Czytaj: www.expressilustrowany.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.