Raport: głównym powodem wzrostu liczby niewidomych jest starzenie się społeczeństwa

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 sierpnia 2017 15:13


Raport: głównym powodem wzrostu liczby niewidomych jest starzenie się społeczeństwa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do 2050 r. ponadtrzykrotnie zwiększy się na świecie liczba osób, które stracą wzrok - prognozuje raport opublikowany przez „Lancet Global Health”. Wielu schorzeniom oczu powodującym ślepnięcie można jednak zapobiegać.

Obecnie jest 36 mln niewidomych, a do połowy tego stulecia ich liczba ma się zwiększyć do 115 mln. Przewiduje się, że najwięcej osób straci wzrok w Południowej Azji oraz w Afryce Subsaharyjskiej. W Europie i USA głównym powodem wzrostu osób niewidomych jest starzenie się społeczeństw.

Jeden z autorów raportu prof. Rupert Bourne z Anglia Ruskin University twierdzi, że odsetek niewidomych na świecie spada, ponieważ powiększa liczba ludności świata. Jednak ogólna ich liczba wrasta, ponieważ przybywa osób, które już mają kłopoty ze wzrokiem i w przyszłości oślepną.

Według raportu badania w 188 krajach wykazały, że obecnie 200 mln ludzi ma różnego rodzaju uszkodzenia wzroku, a do 2050 r. ich liczba zwiększy się do 550 mln.

Prof. Bourne zwraca uwagę, że nawet umiarkowane zakłócenia wzroku grożą pogorszenie jakość życia, natomiast ślepota sprawia, że w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy zdani na pomoc innych.

Autorzy raportu postukują zatem, żeby zwiększyć wydatki na wykrywanie i leczenie zaburzeń wzroku, w tym szczególnie coraz częściej występującej zaćmy.

Według raportu Fundacji Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się pt. "Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie aktywnego zdrowego i aktywnego starzenia się", 1,5 mln Polaków, czyli co czwarta osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, jest niewidoma bądź wykazuje upośledzenie wzroku. Głównym tego powodem są takie choroby oczu jak jaskra, zaćma oraz zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem (AMD).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że 85 proc. zaburzeń widzenia można zapobiec poprzez wdrożenie kompleksowych działań diagnostycznych i leczniczych. Przykładem jest zaćma, którą można leczyć zabiegiem polegającym na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawieniu sztucznej, która może być lepsza niż naturalna.

Z danych GUS wynika, że w Polsce w 2014 r. prawie 800 tys. osób miało zaćmę. Jednak aż 60 proc. Polaków po sześćdziesiątce nie ma żadnej wiedzy na jej temat. Wykazały to badania przeprowadzone w styczniu 2017 r. w 12 krajach Europy, w tym również w Polsce, oraz Bliskiego Wschodu i Afryki, w ramach kampanii "Lepszy wzrok, lepsze życie".

Eksperci twierdzą, że nie należy zwlekać z operacją zaćmy, bo im wcześniej się ją wykona, tym jest ona bezpieczniejsza i korzystniejsza dla pacjenta. - Odpowiednio wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego, co również skraca czas rekonwalescencji oraz powrót do aktywnego życia - podkreśla chirurg okulista dr Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR