Raport: lepiej obniżyć ciśnienie nawet do 120 mmHg

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   16 listopada 2015 11:44


Raport: lepiej obniżyć ciśnienie nawet do 120 mmHg Obniżenie ciśnienia do 120 mmHg o jedna trzecią zmniejsza ryzyko zawału i udaru oraz o jedną czwartą obniża groźbę zgonu. Fot. PTWP Andrzej Wawok

Ciśnienie tętnicze krwi lepiej obniżać do 120 mmHg, a nie jedynie do 140 mmHg, jak do tej pory sądzono, bo mniejsze jest wtedy ryzyko zgonu - sugeruje raport „Sprint” opublikowany przez „New England Journal of Medicine”.

Jeden z autorów opracowania, kardiolog University of Birmingham prof. Paulus Kirchhof podkreśla, że nie oznacza to, że więcej osób trzeba leczyć. Jedynie u większej grypy chorych z nadciśnieniem tętniczym terapia powinna być bardziej intensywna. Dotyczy to jednak głównie tych, którzy bardziej zagrożeni są zgonem z powodu zawału serca i udaru mózgu.

Badanie „Sprint” przeprowadzono w USA i Kostaryce na grupie 9361 osób po 50. roku życia z ciśnienie tętniczym krwi powyżej 130 mmHg i podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Nikt z tej grypy nie miał jednak wcześniej zawału serca ani udaru mózgu.

Okazało się, że obniżenie ciśnienia do 120 mmHg o jedna trzecią zmniejsza ryzyko zawału i udaru oraz o jedną czwartą obniża groźbę zgonu. Takie bardziej intensywne leczenie, obniżające ciśnienie do 120, a nie tylko do 140 mmHg, ma jednak również negatywne skutki. Przede wszystkim zwiększa ryzyko ostrej niewydolności nerek, niebezpiecznie może również spowolniać rytm serca oraz zaburzać poziom elektrolitów.

Dlatego nie jest to terapia dla wszystkich chorych z nadciśnieniem, lecz głównie dla tych, którzy są bardziej zagrożeni zawałem serca i udarem. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.