Raport nt. trendów w ochronie zdrowia. Zmiany będą napędzać demografia i technologia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 lutego 2018 16:42


Raport nt. trendów w ochronie zdrowia. Zmiany będą napędzać demografia i technologia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sposobem na poprawienie wyników finansowych instytucji zdrowotnych jest personalizacja i dbanie o większą satysfakcję pacjentów; telemedycyna i robotyzacja to niektóre z istotnych rozwiązań - oceniono w udostępnionym w poniedziałek (19 lutego) raporcie firmy doradczej Deloitte.

W raporcie na temat stanu i perspektyw sektora ochrony zdrowia na świecie 2018 ("2018 Global Health Care Outlook. The Evolution of Smart Health Care") oszacowano, że w latach 2018-2021 wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 4,1 proc. rocznie i za trzy lata będą stanowić 10,5 proc. globalnego PKB, czyli 8,7 bln dolarów.

Wśród czynników wpływających na wydatki w sektorze opieki zdrowotnej raport wymienia: problem starzejącego się społeczeństwa, rosnącą liczbę ludności, dynamiczny rozwój rynków wschodzących, kosztowne innowacje kliniczne, a także rosnące koszty pracy.

Autorzy raportu uważają, że firmy medyczne w walce o bycie coraz bardziej "smart" napotkają kilka kluczowych wyzwań. Będzie to, jak wskazano, np. "generowanie zysków w niepewnej i zmieniającej się gospodarce zdrowotnej". Wymieniono także m.in. "zwiększenie koncentracji na jakości świadczonych usług, a nie ich ilości", "inwestycje w dynamicznie rozwijające się technologie w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia dostępu do opieki zdrowotnej" oraz "większą współpracę z pacjentami i dbanie o ich większą satysfakcję".

Raport wskazuje, że analizując tempo wzrostu wydatków na opiekę zdrowotną do 2020 roku, widać różnice pomiędzy poszczególnymi regionami. Eksperci firmy zastrzegają, że wyższe wydatki nie zawsze dają lepsze wyniki i jakość.

- Stany Zjednoczone, gdzie wydatki na służbę zdrowia w 2016 roku wynosiły 16,9 proc. PKB, przeznaczają coraz większe kwoty na opiekę zdrowotną, ale pozostają w dolnej części zestawienia wśród krajów OECD pod względem długości życia. Z kolei Polska, gdzie wydatki na służbę zdrowia w tym samym roku wynosiły 6,3 proc. PKB, plasuje się w zestawieniu jedynie o cztery pozycje niżej od USA - wskazał, cytowany w materiałach Deloitte, lider ds. Life Sciences&Health Care w tej firmie Oliver Murphy.

Raport Deloitte pokazuje, że do roku 2021 średnia długość życia na świecie wzrośnie o ponad jeden rok, z 73 do 74,1 lat. W wyniku tego liczba osób powyżej 65. roku życia zwiększy się do 656 mln osób, czyli 11,5 proc. całej populacji. Co się z tym wiąże, rośnie zapadalność na choroby przewlekłe - w dużym stopniu na nowotwory, choroby serca i cukrzycę, którym sprzyjają: szybkie tempo urbanizacji, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i otyłość.

W raporcie oceniono, że sektor ochrony zdrowia "niewątpliwie czekają zmiany". "W najbliższych latach technologia ma duży potencjał zrewolucjonizować systemy i procesy, które definiują wartość tego rynku" - wskazano.

Raport Deloitte wymienia wśród innowacyjnych rozwiązań, które mogą mieć wpływ na opiekę zdrowotną przez najbliższą dekadę m.in. telemedycynę, która - jak zauważono - zapewnia pacjentom łatwiejszy dostęp do opieki medycznej, pozwala zaoszczędzić czas na drogę do przychodni oraz może zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza. Wskazano też, że robotyzacja i sztuczna inteligencja pozwalają opiekunom osób starszych lub niepełnosprawnych spędzać więcej czasu z pacjentem zamiast dokumentować parametry ich stanu zdrowia.

Według badania Deloitte, głównym priorytetem pacjentów jest spersonalizowana opieka medyczna, w tym jasna komunikacja i wzajemne zrozumienie.

- Szpitale mogą zapewniać bardziej spersonalizowaną opiekę, angażować w proces leczenia samych pacjentów i zapewnić wyższej jakości leczenie lub rehabilitację korzystając z rozwiązań technologicznych - uważa menedżer w Deloitte Piotr Arak.

Jego zdaniem, szpitale mogą gwarantować wielokanałowy dostęp do opieki, m.in. poprzez aplikacje mobilne, portale dla pacjentów i spersonalizowane cyfrowe pakiety informacji.

W raporcie oceniono, że wydatki na ochronę zdrowia w Europie, w tym w Polsce, nie będą tymi najdynamiczniej rosnącymi na świecie i to pomimo tego, że jest to najszybciej starzejący się region świata.

"Powodem są różne działania związane z profilaktyką zdrowotną, wykorzystaniem technologii i odpowiednimi regulacjami zwiększającymi efektywność systemu ochrony zdrowia przy mniejszych nakładach" - wskazano w raporcie.

Zdaniem Deloitte Polska stoi przed wyzwaniem zwiększenia nakładów, ale też zaadaptowania większości technologii, które są coraz częściej dostępne są na rynkach innych krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR