Raport: Polacy więcej wiedzą o cukrzycy, ale świadomość dalej powinna rosnąć

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 grudnia 2017 13:30


Raport: Polacy więcej wiedzą o cukrzycy, ale świadomość dalej powinna rosnąć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich 7 latach wzrosła wiedza Polaków na temat cukrzycy, nadal jednak jest ona niewystarczająca - wynika z najnowszego raportu „Społeczny obraz cukrzycy” przeprowadzony przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą.

W raporcie wykorzystano badania ankietowe zrealizowane w pierwszym tygodniu czerwca 2017 r. Wzięło w nich udział 1007 respondentów powyżej 18. roku życia. Większość badanych (70 proc.) zadeklarowała, że nie chorowała na cukrzycę.

Polacy przede wszystkim wiedzą, że należy regularnie badać poziom glukozy we krwi, który na czczo nie powinien przekraczać 110 mg/dl. Kilka lat temu co piąty Polak nigdy jeszcze nie sprawdził, jakie ma stężenie glukozy; obecnie odsetek ten zmniejszył się do około 10 proc. Ponad połowa badanych (53 proc.) zrobiła to ponad rok temu.

Wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy - najczęściej wymienianymi powikłaniami są śpiączka cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia wzroku i oraz pogorszenie widzenia. W badaniu z 2010 r. co trzecia osoba w ogóle nie znała odpowiedzi na to pytanie.

Większa jest również wiedza naszych rodaków na temat objawów cukrzycy. Według badanych o chorobie tej poza wysokim poziom stężenia cukru we krwi może świadczy uczucie senności w ciągu dnia oraz zmęczenie i osłabienie. Jeszcze w 2010 r. aż co czwarty ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu cukrzycy, obecnie nie wie o tym zaledwie 4 proc. Polaków.

Badano także wiedzę na temat cukrzycy urzędników czterech ministerstw: finansów, zdrowia, rozwoju oraz sportu i rekreacji. Prawie wszyscy ankietowani (97 proc.) wskazali, że należy badać poziom cukru. 91 proc. badanych prawidłowo wskazało schorzenia układu sercowo-naczyniowego jako powikłania cukrzycy. 79 proc. respondentów wiedziało, że hipoglikemia to zbyt niski poziom glukozy we krwi.

Ponad połowa badanych urzędników (58 proc.) wiedziała, że najczęściej występuje cukrzyca typu 2, a 54 proc. poprawnie wskazało, że na cukrzycę w Polsce choruje ponad 2 miliony osób. Tylko co dziewiąta osoba potrafiła prawidłowo wymienić wszystkie skuteczne działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Optymistycznie wypadły też badania wśród chorych na cukrzycę. Z raportu wynika, że z 15 proc. w 2010 r. - do 6 proc. w 2017 r. spadła liczba osób, które po zachorowaniu na cukrzycę nie zwiększały swojej wiedzy na temat tej choroby.

W 2010 r. trzech na czterech badanych diabetyków deklarowało, że stosuje dietę zalecaną osobom z cukrzycą, a w 2017 r. taką deklarację złożyły już tylko dwie na trzy osoby.

Pozytywne jest to, że w porównaniu do badania z 2010 r. zwiększyła się liczba diabetyków, którzy o swojej chorobie konsultują się przede wszystkim z diabetologiem. W 2010 r. tak postępował co czwarty chory, a w 2017 r. - co trzeci.

Znacząco zmalała również grupa osób, która nie dokonuje pomiarów poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c. W 2010 r. była to co czwarta osoba (23 proc.), a w 2017 r. tylko co siódma (14 proc.). Badanie HbA1c pozwala lepiej kontrolować chorobę.

Na obydwa typy cukrzycy (typu 1 i 2) cierpi już 2 930 tys. Polaków, czyli 8 proc. naszego społeczeństwa, ale leczy się jedynie około 2,2 mln osób. Ponad 700 tys. chorych wciąż nie zdaje sobie sprawy ze swego schorzenia, ponieważ cukrzyca nie została u nich jeszcze wykryta.

Zwykle mija 5-6 lat, zanim choroba ta zostanie zdiagnozowana, o czym świadczy poziom glukozy we krwi sięgający co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w przynajmniej w dwóch pomiarach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR