Raport Polki 50 Plus: zdrowie i jakość życia starszych kobiet pod lupą
Autor: PWX/Rynek Seniora   22 grudnia 2015 14:45

W dyskusji o problemach starzejącego się społeczeństwa mało uwagi poświęca się zdrowiu kobiet. Dlatego powstał Raport Polki 50 Plus Zdrowie i jego zagrożenia.

Cały raport do ściągnięcia i przeczytania TUTAJ.

Fakt że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni jest dobrze znany. Tymczasem liczba problemów zdrowotnych Polek po 50. roku życia stawia je w niekorzystnej sytuacji - nie tylko wobec mężczyzn, ale także wobec kobiet z innych krajów europejskich. Jakie zatem kroki należy podjąć, aby zmienić ten stan?

Raport jest wieloobszarowym studium zdrowia kobiet po 50. roku życia. Prezentuje najnowsze dane na temat sytuacji zdrowotnej, głównych zagrożeń, a także działań koniecznych dla zachowania kobiet w dobrym zdrowiu oraz podniesienia jakości ich życia.

Mało wiedzy i informacji
Raport Polki 50 Plus Zdrowie i jego zagrożenia powstał, ponieważ w dyskusji o problemach starzejącego się społeczeństwa mało uwagi poświęca się zdrowiu kobiet.

- Ze względu na wielochorobowość, dolegliwości prowadzące często do ograniczenia sprawności i generujące koszty dla systemu opieki zdrowotnej w późniejszym okresie życia, ale także role opiekuńcze, które kobiety w Polsce pełnią wobec swoich bliskich, to bardzo istotne zagadnienia w kontekście zdrowia publicznego - powiedziała Małgorzata Stelmach Prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet (FZK), inicjatora powstania Raportu.

Podobnie jak w przypadku Raportu Polki 2013 Zdrowie i jego zagrożenia, Fundacja do współpracy zaprosiła Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

W Raporcie eksperci z różnych dziedzin w tym lekarze, epidemiolodzy, socjolodzy, eksperci ds. zdrowia publicznego, specjaliści komunikacji społecznej oraz ekonomiści dokonali analizy głównych zagrożeń i problemów zdrowotnych polskich kobiet po 50. roku życia.

Jak żyć dłużej i zdrowiej
- Poprosiliśmy też, by w oparciu dokonaną analizę eksperci zarekomendowali działania, dzięki którym długość życia Polek oraz jego jakość będzie się istotnie poprawiała, tak by kobiety mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i odpowiadać na stawiane przed nimi wyzwania - dodaje Małgorzata Stelmach.

Dynamika przyrostu liczby kobiet po 50. roku życia jest w Polsce niemal najwyższa w Europie i stanowi realne wyzwanie dla podmiotów kształtujących politykę społeczną i zdrowotną państwa.

Jak zwraca uwagę prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, programy prozdrowotne, akcje i kampanie medialne dotyczą zazwyczaj zdrowia dzieci i młodzieży, mężczyzn i kobiet w wieku reprodukcyjnym. Problemy zdrowia publicznego dotyczące starszej grupy kobiet były w ogóle niezauważane.

- Dzięki wiedzy zawartej w Raporcie zyskujemy dostęp do najnowszych informacji o postępach w diagnostyce i leczeniu, o udowodnionej skuteczności metod profilaktyki i wadze rehabilitacji w poszczególnych specjalnościach medycyny - powiedział prof. Mirosław J. Wysocki.

Wyzwania i bariery
Eksperci podkreślają, że aby ograniczyć koszty związane z leczeniem trzeba inwestować w profilaktykę zdrowotną zarówno pierwotną jak i wtórną. Dzięki temu wielu chorobom można zapobiec lub wykryć je w momencie umożliwiającym wyleczenie. Doprowadzi to do mniejszego obciążenia finansowego dla państwa.

Jednym z podstawowych elementów promocji zdrowia jest regularna aktywność fizyczna, która w polskich warunkach może mieć istotny wpływ na zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia, który jest głównym zabójcą Polek. Jest ona doskonałym sposobem zapobiegania cukrzycy oraz zmniejsza zagrożenie chorobą zwyrodnieniową i osteoporozą, która dotyka głównie kobiety.

Eksperci w Raporcie zauważają, że równie istotnym problemem jest brak dostępu do nowoczesnych terapii dla kobiet w gorszej sytuacji finansowej i mniej wykształconych.

Autorzy Raportu podkreślają, że zwrócenie uwagi na potrzeby zdrowotne kobiet po 50. roku życia powinno przynieść korzyści, nie tylko im samym, ale także przełożyć się na wzorce, które będą powielane przez kolejne pokolenia, a tym samym w dalszej perspektywie na zdrowie publiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.