Raport: upośledzenie wzroku oraz ślepota głównie po 50 r.ż.

ZDROWIE

Autor: JJX/Rynek Seniora   30 września 2015 12:51


Raport: upośledzenie wzroku oraz ślepota głównie po 50 r.ż. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według raportu Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się "Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się" wśród 5 milionów osób z orzeczoną niepełnosprawnością w Polsce upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,5 mln osób). Są to w większości osoby po 50 roku życia.

Ostatni tydzień września jest tradycyjnie obchodzony pod znakiem Światowego Tygodnia Chorób Siatkówki Oka. Pacjenci, chorujący na wysiękowe zwyrodnienia plamki związane z wiekiem (AMD), nie mają jednak czego świętować, bowiem czekają na ogłoszony w maju program lekowy.

Szczególną uwagę zdaniem autorów raportu należy zwrócić na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), najczęstsza chorobę siatkówki oka, która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych, przez co zyskało ono przydomek "epidemii ślepoty".

Szansa dla chorych miał być pierwszy w okulistyce program lekowy: "Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)".

Formalnie program obowiązuje od 1 maja br. W związku z licznymi konsultacjami zarządzonymi przez NFZ przed wydaniem zarządzeń wykonawczych i przedłużającym się kontraktowaniem termin rozpoczęcia programu lekowego znacznie się wydłużył, a realny terminem rozpoczęcia programu lekowego nadal nie jest znany.

- Opóźnienie rozpoczęcia programu to strata czasu dla wielu nowych chorych z wysiękowym AMD, a rocznie przybywa ich w Polsce ok. 12-15 tys. pacjentów przy całkowitej liczbie chorych szacowanych na  ok 130 tys. -  stwierdza prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Chorych na AMD.

W przypadku AMD czas odgrywa ważną rolę. Szybkie podjęcie leczenia jest kluczowe dla ratowania wzroku pacjentów. Zwłoka w podjęciu leczenia dłuższa niż 28 dni, statystycznie wiąże się z postępującym i nieodwracalnym obniżeniem ostrości widzenia. Tymczasem według szacunków w 2014 roku poprawnie leczono tylko ok. 4-5 tys chorych, czyli  mniej niż 10% potrzebujących. Dodatkowo prywatnie leczyło się ok 3-4 tys chorych.

Na wprowadzenie programu i jego ostateczny kształt z niecierpliwością czekają także pacjenci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR