
Według raportu Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się "Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się" wśród 5 milionów osób z orzeczoną niepełnosprawnością w Polsce upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,5 mln osób). Są to w większości osoby po 50 roku życia.
Ostatni tydzień września jest tradycyjnie obchodzony pod znakiem Światowego Tygodnia Chorób Siatkówki Oka. Pacjenci, chorujący na wysiękowe zwyrodnienia plamki związane z wiekiem (AMD), nie mają jednak czego świętować, bowiem czekają na ogłoszony w maju program lekowy.
Szczególną uwagę zdaniem autorów raportu należy zwrócić na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), najczęstsza chorobę siatkówki oka, która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych, przez co zyskało ono przydomek "epidemii ślepoty".
Szansa dla chorych miał być pierwszy w okulistyce program lekowy: "Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)".
Formalnie program obowiązuje od 1 maja br. W związku z licznymi konsultacjami zarządzonymi przez NFZ przed wydaniem zarządzeń wykonawczych i przedłużającym się kontraktowaniem termin rozpoczęcia programu lekowego znacznie się wydłużył, a realny terminem rozpoczęcia programu lekowego nadal nie jest znany.
- Opóźnienie rozpoczęcia programu to strata czasu dla wielu nowych chorych z wysiękowym AMD, a rocznie przybywa ich w Polsce ok. 12-15 tys. pacjentów przy całkowitej liczbie chorych szacowanych na ok 130 tys. - stwierdza prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Chorych na AMD.
W przypadku AMD czas odgrywa ważną rolę. Szybkie podjęcie leczenia jest kluczowe dla ratowania wzroku pacjentów. Zwłoka w podjęciu leczenia dłuższa niż 28 dni, statystycznie wiąże się z postępującym i nieodwracalnym obniżeniem ostrości widzenia. Tymczasem według szacunków w 2014 roku poprawnie leczono tylko ok. 4-5 tys chorych, czyli mniej niż 10% potrzebujących. Dodatkowo prywatnie leczyło się ok 3-4 tys chorych.
Na wprowadzenie programu i jego ostateczny kształt z niecierpliwością czekają także pacjenci.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych