Raporty: dramatycznie mało pielęgniarek, będzie jeszcze mniej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 09:11


Raporty: dramatycznie mało pielęgniarek, będzie jeszcze mniej Istotnym problemem są przypadki świadczenia pracy przez pielęgniarki na jednoosobowych dyżurach. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Średnia wieku polskiej pielęgniarki to ponad 48 lat, przeciętne zarobki 3,2 tys. zł brutto - wynika z raportów NRPiP i OZZPiP. Na 1 tys. mieszkańców Polski statystycznie przypada 5,4 pielęgniarek, co plasuje nas na ostatnim miejscu w rankingu OECD.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w ub.r. przygotowały raporty na temat sytuacji pielęgniarek w Polsce. NRPiP prowadziła też kampanię społeczną "Ostatni dyżur", w której alarmowała, że już za niespełna pięć lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej, bo z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce.

Mało pielęgniarek, będzie gorzej
Zarówno samorząd pielęgniarski, jak i związek przytaczały w swoich publikacjach dane OECD z 2012 r., które wskazują, że w Polsce wskaźnik liczby pielęgniarek zatrudnionych w bezpośrednio przy opiece nad pacjentem wynosi 5,4 na 1 tys. mieszkańców. Wśród 16 wybranych krajów wskaźnik ten sytuuje Polskę na ostatnim miejscu. Dla porównania np. Szwajcaria ma wskaźnik 16, Niemcy - 11,3, Szwecja - 11, Wielka Brytania - 9,1, Czechy - 8. W podobnej sytuacji jak Polska są tylko Hiszpania (5,5) i Portugalia (5,7).

Pielęgniarki alarmują, że według prognoz w 2025 r. ich liczba w Polsce jeszcze się zmniejszy do 4,35 na 1 tys. mieszkańców, tymczasem - uwzględniając demografię polskiego społeczeństwa - należy zmierzać do osiągnięcia średniego wskaźnika OECD - 8,8.

W 2015 r., jak podaje NRPiP, średni wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek i położnych na 1 tys. mieszkańców w Polsce wynosił 4,82. Poniżej tego wskaźnika klasyfikowały się województwa: podlaskie (3,97 proc.), wielkopolskie (4,09 proc.), kujawsko-pomorskie (4,28 proc.); powyżej zaś: śląskie (6 proc.), podkarpackie (5,88 proc.) i lubelskie (5,58 proc.). Jeśli chodzi o liczbę położnych w Polsce, wskaźnik wynosił 0,59 na 1 tys. mieszkańców (1,12 położnych na 1 tys. kobiet).

Pielęgniarki się starzeją, nie ma młodych
W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych jest ponad 283 tys. pielęgniarek i ponad 35,5 tys. położnych.

NRPiP wskazuje, że sukcesywnie od 2009 r. wzrasta średni wieku pielęgniarek. W 2014 r. wynosił on 48,43 lata, co oznacza, że pielęgniarki są "starą demograficznie grupą zawodową". Podobnie jest w przypadku położnych - średnia wieku to 47,21 lat.

Największa liczba pielęgniarek plasuje się w przedziałach wiekowych 35-44 oraz 45-54 lat.

Co więcej, w porównaniu do najmłodszej grupy wiekowej 21-25 lat prawie pięciokrotnie większy odsetek stanowią pielęgniarki w wieku powyżej 65. roku życia. Świadczy to braku prostej zastępowalności pokoleniowej - wskazuje NRPiP.

Za dużo obowiązków
Istotnym problemem - na który wskazuje OZZPiP - powiązanym z brakami kadrowymi, ale także związanymi z oszczędnościami, są przypadki świadczenia pracy na jednoosobowych dyżurach. Jak wynika z badania związku, co czwarta pielęgniarka lub położna pełniła przynajmniej jeden taki dyżur w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Prawie wszyscy uczestnicy badania (95 proc.) deklarują też, że nie są w stanie wykonać swoich obowiązków w nominalnym czasie pracy.

Jak wynika z danych GUS, w 2014 r. położne zarabiały średnio 3372,22 zł, a pielęgniarki - 3400,31 zł. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło wówczas 4107,72 zł.

Co ciekawe, pielęgniarki i położne zarabiają więcej w zakładach publicznych niż w prywatnych. W przypadku pielęgniarek średnie wynagrodzenie w sektorze publicznym wyniosło 3443,79 zł, zaś w sektorze prywatnym - 3142,68 zł; położnej - odpowiednio 3414,01 zł i 3118,21 zł.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.