Reforma opieki paliatywnej: czego oczekują eksperci i pacjenci?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 listopada 2016 09:48


Reforma opieki paliatywnej: czego oczekują eksperci i pacjenci? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W kontekście planowanej reformy opieki paliatywnej, którą zapowiada ministerstwo zdrowia, przedstawiciele środowiska zwracają uwagę, że medycyna paliatywna nadal powinna być osobną specjalizacją, należy objąć refundacją środki przeciwbólowe dla wszystkich pacjentów chorych terminalnie, zaś dostęp szpitali do nowoczesnych leków opioidowych powinien zostać poszerzony.

O koniecznych zmianach w ramach zapowiadanej przez resort zdrowia reformy opieki paliatywnej eksperci rozmawiali w piątek (25 listopada) podczas „Forum Medycyny Paliatywnej 2016” w Warszawie.

Medycynę paliatywną zdegradowano do podspecjalności
Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej dr Wiesława Pokropska powiedziała, że nie powinno się odchodzić od uznania medycyny paliatywnej za osobną specjalizację. Nawiązała do tego, że w przygotowywanym projekcie zmian systemu kształcenia podyplomowego nie znalazła się ona w grupie 48 specjalizacji i zdegradowano ją do podspecjalności.

- Taki system ograniczy napływ młodych lekarzy do opieki paliatywnej, gdyż w nowym systemie nie będą oni mogli się w niej specjalizować zaraz po studiach, a dopiero po zrobieniu innej specjalizacji - podkreśliła dr Pokropska.

Dodała, że obecnie mamy ok. 500 lekarzy medycyny paliatywnej, ale nadal jest ich zbyt mało. W dodatku średnia wieku specjalistów tej dziedziny sięga 55 lat.

Szersza refundacja na leki przeciwbólowe
Dr Tomasz Dzierżanowski z Pracowni Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznaczył, że należy objąć całkowitą refundacją wszystkie leki przeciwbólowe przeznaczone dla chorych, którzy wymagają takiego leczenia.

- Na razie taką możliwość mają tylko pacjenci z chorobami nowotworowymi, a nie mają jej inni cierpiący chorzy, np. ze stwardnieniem rozsianym. To niemoralne i niezgodne ze standardami międzynarodowymi - podkreślił.

Specjalista dodał, że w niektórych szpitalach oszczędza się na leczeniu bólu, zdarza się, że lekarze do dyspozycji mają jedynie morfinę, a nie mogą skorzystać z nowoczesnych leków opioidowych.

Jacek Gugulski z Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Medycyny Paliatywnej powiedział, że z niedostatecznym leczeniem przeciwbólowym zetknął się nawet w szpitalu legitymującym się certyfikatem "Szpital bez bólu".

Dr Pokropska podsumowała, że z opieki paliatywnej głównie korzystają pacjenci z chorobą nowotworową, a 70 proc. wszystkich objętych tą opieką chorych ma co najmniej 60 lat. - Wszyscy oni wymagają jak najlepszej i specjalistycznej opieki - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR