Resort zdrowia studzi emocje ws. zamykania placówek kardiologicznych

ZDROWIE

Autor: JW, MZ/Rynek Seniora   05 sierpnia 2016 12:51


Resort zdrowia studzi emocje ws. zamykania placówek kardiologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W nawiązaniu do artykułu dotyczącego świadczeń z zakresu kardiologii, który ukazał się dzisiaj (5 sierpnia) w dzienniku „Fakt”, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nie ma zagrożenia dla zachowania dostępności do leczenia na skutek zamykania jednostkowych klinik kardiologii interwencyjnej.

Dziennik "Fakt" informował, że z powodu obcięcia przez NFZ wyceny świadczeń największa sieć klinik kardiologicznych w Polsce jest zmuszona zamknąć swoje oddziały w podwarszawskim Józefowie oraz w Nysie (Opolskie), a możliwe, że niedługo zamknie także inne placówki.

- Polska posiada jeden z największych na świecie wskaźników, jeśli chodzi o zaopatrzenie w laboratoria kardiologii zabiegowej - dwukrotnie wyższe niż średnia dla krajów wysoko rozwiniętych. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - pisze w komunikacie resort zdrowia.

Dodaje, ze ostry zawał serca i dusznica bolesna to wskazania kardiologii interwencyjnej rozliczane z NFZ bez limitów, ponieważ są to stany nagłe, które bezpośrednio zagrażają życiu.

Pacjenci mają zabezpieczony dostęp do świadczeń
Resort zapewnia również, że pacjenci z woj. mazowieckiego i opolskiego mają w pełni zabezpieczony dostęp do świadczeń z zakresu kardiologii interwencyjnej, a wszystkie przypadki pilne przyjmowane są na bieżąco. Dodaje, że tę informację potwierdził wczoraj (4 sierpnia) NFZ bezpośrednio u świadczeniodawców z obu województw.

MZ precyzuje, że w woj. opolskim świadczenia te realizuje Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, a w woj. mazowieckim - 15 innych placówek.

- W całym kraju świadczenia w zakresie chirurgii naczyniowej - w ramach umowy z NFZ - realizują 103 placówki - informuje MZ.

Jak wylicza resort zdrowia, nakłady na chirurgię naczyniową na Mazowszu wynoszą łącznie niemal 112,3 mln zł, a kontrakt Centrum Kardiologii sp. z o.o. w Józefowie to ok. 1,42 mln zł, co stanowi dokładnie 1/78 całego kontraktu na Mazowszu.

- Placówka miała więc bardzo mały kontrakt z NFZ. Oba ośrodki wypowiedziały umowę z własnej woli. Na jej mocy placówki te są zobowiązane do realizacji świadczeń do końca października 2016 r. - uspokaja MZ.

Kardiologia interwencyjna była przeszacowana
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia także, że obniżyło taryfy dla kardiologii interwencyjnej, ponieważ do tej pory były one znacznie przeszacowane - dowiodły tego analizy sporządzone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone przez NFZ na inne, również niezbędne, a niedoszacowane procedury - czyli wrócą do pacjentów - obiecuje resort zdrowia.

Resort tłumaczy, że mimo doskonałego zabezpieczenia kardiologii interwencyjnej w Polsce tzw. śmiertelność roczna nadal jest bardzo wysoka (wynika to z braku np. rehabilitacji kardiologicznej), natomiast śmiertelność okołozawałowa nie odbiega od standardów krajów wysokorozwiniętych. Z tego względu postanowiono więc przesunąć środki na profilaktykę i opiekę pacjentów po zawale, aby właściwie zabezpieczyć pacjentów.

Czytaj też: Kardiolodzy: tak dla leczenia zachowawczego, ale nie kosztem zabiegów inwazyjnych

- Chcemy również podkreślić, że prace nad zmianą taryf są prowadzone zgodnie z Planem Taryfikacji. Powstaje on co roku do 1 czerwca - na rok następny. Zatem świadczenia, które miały zostać wycenione w 2016 r. (również kardiologiczne), zostały wybrane już w 2015 r. - tłumaczy MZ.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR