
Kardiologia inwazyjna dostaje ponad połowę nakładów
Resort zdrowia przypomina, że nakłady NFZ na kardiologię co roku wynoszą ok. 3,2 mld zł. Ponad połowa z tych środków (ok. 1,8 mld) jest przeznaczana na finansowanie zabiegów kardiologii inwazyjnej: ok. 1,2 mld - na leczenie ostrych zespołów wieńcowych, a ok 0,6 mld - na zabiegi planowe, zaś inne świadczenia kardiologiczne pochłaniają rocznie ok. 1,4 mld zł.
- Od wielu lat placówki prowadzące leczenie inwazyjne zyskiwały coraz więcej środków (w 2015 r. aż 32 proc. trafiło do podmiotów prywatnych). Z drugiej strony niezabiegowe leczenie pacjentów z niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu czy innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, często pacjentów w podeszłym wieku i z chorobami współistniejącymi, było zaniedbane i niedoszacowane - podkreśla MZ.
29 czerwca 2016 r. AOTMiT opublikował nowe taryfy, które obniżyły wyceny świadczeń w zakresie kardiologii inwazyjnej (od 7 proc. do 61 proc., średnio 21 proc.), a jednocześnie podniesiono taryfy w zakresie tzw. kardiologii zachowawczej (od 4 proc. do nawet 106 proc., średnio 43 proc.).
- Dzięki temu wyrównają się dotychczasowe dysproporcje. Wprowadzone zmiany przyczynią się do właściwej alokacji środków na kardiologię. Łączna kwota przeznaczana na leczenie chorób serca nie zmniejszy się - konstatuje resort zdrowia. Dodaje, że prace nad wyceną pozostałych świadczeń kardiologicznych w ramach leczenia szpitalnego potrwają do końca tego roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych