Reumatolodzy: bardziej opłaca się leczyć ambulatoryjnie

ZDROWIE

Autor: Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 15:19


Reumatolodzy: bardziej opłaca się leczyć ambulatoryjnie Fot. Fotolia

Eksperci twierdzą, że potrzebna jest formalna referencyjność ośrodków reumatologii powiązana z wyższą wyceną procedur w tych jednostkach, a ambulatoryjne leczenie pacjentów jest dużo mniej kosztowne niż hospitalizacja.

- Reumatologii potrzebna jest formalna referencyjność ośrodków powiązana z wyższą wyceną procedur. Wiemy, które oddziały są referencyjne i przyjmują najtrudniejsze przypadki. Nie otrzymują jednak z tego tytułu dodatkowego finansowania - zaznacza prof. Marek Brzosko, konsultant krajowy w dz. reumatologii.

M.in. o potrzebie wprowadzenia referencyjności ośrodków reumatologicznych dyskutowali specjaliści podczas 35 Konferencji Ordynatorów Oddziałów i Kierowników Poradni Reumatologicznych (Warszawa, 2-3 maja 2016 r.).

- Dzisiaj oddziały reumatologiczne przynoszą straty z powodu niedofinansowania procedur. - Właśnie dostałem wydruk od dyrektora szpitala, że jak tak dalej pójdzie i nie będą zapłacone nadwykonania w poradni, to będę miał duże problemy - mówił prof. Marek Brzosko, kierujący Kliniką Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Nadużywamy hospitalizacji
Jak tłumaczył, powodem tzw. nadwykonań jest w tym przypadku konieczność jednoczesnego przyjmowania przewlekle chorych oczekujących w kolejce, jak i tych, którzy zostali właśnie zdiagnozowani, są ciężko chorzy i muszą rozpocząć leczenie.

Konsultant krajowy przypomniał, że podczas wcześniejszych dyskusji nt. referencyjności ośrodków stawiano tezę, że musi ona wiązać się z poprawą położenia finansowego ośrodków.

- Padał nawet postulat 20 proc. dodatku do kontraktu. Na przykładzie kierowanej przeze mnie kliniki przyjmującej pacjentów z poważnymi chorobami tkanki łącznej, mogę powiedzieć, że wtedy wszystko byłoby w porządku. Oddział by nie miał żadnych problemów finansowych - mówił prof. Brzosko.

Dodał, że reumatolodzy są w stanie udowodnić, że dużo bardziej opłaca się wydawać pieniądze, by leczyć pacjenta ambulatoryjnie niż czekać na hospitalizację.

- Jeżeli byśmy przyjęli pacjenta z zapaleniem stawów nie do szpitala, a w większości przypadków do poradni diagnozującej, to w ciągu roku można zyskać 3,5 tys. zł - mówił wskazując na rezerwy w oparciu o doświadczenia ośrodka bydgoskiego. Zaznaczył: - Dzisiaj niestety kładziemy pacjenta do szpitala, bo nie jesteśmy w stanie tych chorych diagnozować inaczej, i to niezależnie od stopnia referencyjności ośrodka.

Liczy się efekt a nie rozpoznanie
Prof. Piotr Głuszko, kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii z Pododdziałem Geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, podkreślił, że ośrodek o najwyższym stopniu referencyjności, to ten, który nie ma już gdzie odesłać pacjenta ze względu na skomplikowanie przypadku, musi go kompleksowo zdiagnozować i leczyć w najlepszy dostępny sposób.

Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia praktyki medycznej byłaby adekwatna dla takiego ośrodka wycena i rozliczanie procedur.

- Często, niestety, muszą być zastosowane niestandardowe i kosztowne procedury. Proszę nas kontrolować, ale dajcie nam trochę swobody, bo my wiemy jak wykorzystać te pieniądze efektywnie - mówił prof. Głuszko, zwracając się do obecnego na sali wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza. Puentując, proponował, by ośrodkom „nie płacić za rozpoznanie, ale za to co robią z chorymi”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.