Rewolucja? Amerykanie po raz pierwszy odtworzyli nerw wzrokowy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2016 16:37


Rewolucja? Amerykanie po raz pierwszy odtworzyli nerw wzrokowy Wszelkie uszkodzenia nerwu wzrokowego wydawały się dotąd nieodwracalne. Fot. Conan/Flickr.com (CC BY 2.0)

Specjaliści Stanford University w Kalifornii twierdzą, że po raz pierwszy odtworzyli nerw wzrokowy, na razie tylko u myszy. Pisze o tym „Nature Neuroscience”.

To może być kolejny przełom w medycynie i ogromna nadzieja dla osób, które tracą wzrok na skutek uszkodzenia nerwu wzrokowego, a także dla cierpiących na jaskrę, wywołaną jego zanikiem.

Wszelkie uszkodzenia nerwu wzrokowego wydawały się dotąd nieodwracalne. W przypadku jaskry, nazywanej mordercą wzroku, następuje powolne i nieodwracalne zamieranie nerwu wzrokowego. Skutkiem tego jest pogłębiające się zawężenie pola widzenia, początkowo niezauważalne, z czasem doprowadzające do całkowitej ślepoty.

Prof. Andrew Huberman ze Stanford University School of Medicine twierdzi, że nową nadzieją dla tych osób jest opracowana przez niego i jego zespół metoda pobudzająca nerw wzrokowy do regeneracji.

Amerykański specjalista twierdzi, że u myszy udało się tego dokonać, stymulując gałkę oczną silnie skontrastowanymi obrazami. Jednocześnie trzeba było pobudzić szlak molekularny mTOR, pobudzający komórki nerwu wzrokowego do odtwarzania się. Zastosowanie obu tych technik po trzech tygodniach skutkowało regeneracją nerwu, który na dodatek przebiegał w ten sam sposób, jak przed uszkodzeniem, czyli od siatkówki do mózgu.

Prof. Huberman uważa, że na skutek takiej stymulacji komórki nerwu wzrokowego wiedzą gdzie, mają się tworzyć, i nie gromadzą się w miejscach, w których nie są potrzebne.

Nerw wzrokowy uznawany jest za wypustkę międzymózgowia. Przebiega od siatkówki do granic gałki ocznej, kanału wzrokowego oraz tzw. skrzyżowania wzrokowego, w którym łączą się włókna nerwu wzrokowego. Znajduje się w nim od 0,8 do 1,5 mln włókien nerwowych i jest on otoczony oponami mózgowo-rdzeniowymi.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy metoda regeneracji nerwu wzrokowego zostanie wypróbowana u ludzi. Prof. Huberman, że na razie prowadzone są prace nad jej udoskonaleniem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.