Rok pracy ministra zdrowia: czy skorzystały osoby starsze?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 listopada 2016 08:59


Rok pracy ministra zdrowia: czy skorzystały osoby starsze? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program bezpłatnych leków dla seniorów i zahamowanie komercjalizacji szpitali - to jedne z ważniejszych regulacji przygotowanych w pierwszym roku działalności MZ pod kierownictwem Konstantego Radziwiłła. Resort musiał też radzić sobie z protestami pracowników medycznych.

Jednym z najbardziej oczekiwanych działań resortu był program bezpłatnych leków dla seniorów - jedna z wyborczych zapowiedzi PiS.

W grudniu 2015 r. ministerstwo przedstawiło projekt ustawy, w myśl której każdy, kto ukończył 75. rok życia, miał otrzymać prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Projekt był szeroko komentowany; krytykowano rozwiązanie, zgodnie z którym recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i niektóre pielęgniarki, a nie mogą specjaliści (np. geriatrzy).

Proponowane przez rząd rozwiązanie weszło w życie, a bezpłatne leki seniorzy otrzymują od września. W pierwszym miesiącu obowiązywania programu z uprawnienia do darmowych leków skorzystało prawie 900 tys. seniorów. W sumie wydano im wówczas 2 mln 712 tys. opakowań leków.

W niedawnej rozmowie z PAP Radziwiłł ocenił, że program bezpłatnych leków dla seniorów "jest niewątpliwym sukcesem rządu". - Można powiedzieć, że zlikwidowaliśmy barierę dostępu do leków, to jest niesłychanie istotne osiągnięcie - mówił.

Narodowa służba zdrowia zamiast ochrony zdrowia
Po objęciu kierownictwa resortu Radziwiłł zapowiedział utworzenie "narodowej służby zdrowia" finansowanej z budżetu. W ramach zaplanowanych reform, z początkiem 2018 r. NFZ ma zostać zlikwidowany, a w przyszłości dostęp do opieki zdrowotnej ma przysługiwać wszystkim obywatelom RP stale mieszkającym w kraju.

Minister wielokrotnie wskazywał na konieczność zatrzymania komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. W połowie lipca weszła w życie ustawa, zgodnie z którą w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego, szpital ma pokryć stratę netto we własnym zakresie. Jeśli to nie wystarczy, wówczas podmiot tworzący będzie zobowiązany do pokrycia pozostałej części. Gdy szpital nie będzie w stanie samodzielnie pokryć straty netto, wówczas możliwa będzie jego likwidacja.

Z kolei pod koniec września br. ministerstwo przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie sieci szpitali, w ramach której placówki miałyby gwarantowaną umowę z NFZ. Resort planuje także odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki.

Projekt ten spotkał się z krytyką m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prywatnych szpitali. Wskazywano np., że zmiana finansowania szpitali będzie działać na nie demotywująco i zmniejszy dostępność do świadczeń. Krytykowano także tempo wprowadzania zmian - resort chce, by pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostały ogłoszone nie później niż 30 kwietnia 2017 r., z terminem obowiązywania od 1 lipca 2017 r.

Protesty i ustawy
Przygotowane przez MZ zmiany obejmą też POZ - do konsultacji trafił projekt, zgodnie z którym opiekę nad pacjentem będzie sprawował zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Radziwiłł zapowiada, że pilotaż nowej POZ ma być wprowadzany w połowie przyszłego roku. Tymczasem na początku listopada Sejm przyjął nowelizację, zgodnie z którą bezpłatne świadczenia POZ będą przysługiwały każdemu, również nieubezpieczonym.

Obecne kierownictwo resortu, podobnie jak poprzednie rządy, musiało także radzić sobie z niezadowoleniem i protestami pracowników medycznych.

W rozmowy z pracownikami medycznymi włączyła się także premier Beata Szydło, po tym jak przedstawicielki Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" spędziły noc w budynku Ministerstwa Zdrowia, domagając się spotkania z szefową rządu. Premier zobowiązała wówczas Radziwiłła, aby do połowy października przekazał do konsultacji publicznych projekty dotyczące zmian w ochronie zdrowia.

Chodziło o projekty dotyczące zmian w POZ, utworzenia sieci szpitali, a także nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której wpisano m.in. wymóg zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorów wyłącznie na podstawie stosunku pracy. Wszystkie trzy projekty ministerstwo przedstawiło w terminie wyznaczonym przez premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR