Rosną koszty leczenia udarów mózgu

ZDROWIE

Autor: Fundacja Udaru Mózgu/Rynek Seniora   05 listopada 2015 15:50


RynekSeniora.pl
Rosną koszty leczenia udarów mózgu W Polsce udar jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów. Fot. Fotolia

Według World Stroke Organization u jednej na sześć osób w ciągu życia wystąpi udar mózgu. Niewłaściwa dieta, styl życia, bagatelizowanie ryzyka związanego z chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i migotanie przedsionków, a także postępujące starzenie się populacji oraz zwiększające się koszty opieki nad pacjentami po udarze stanowią istotny problem społeczny i ekonomiczny w Polsce i Europie.

W dniach 4-5 listopada 2015 r. w Warszawie odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie organizacji pacjenckich zajmujących się problemem udarów mózgu, zorganizowane przez Stroke Alliance For Europe we współpracy z Fundacją Udaru Mózgu. Wydarzenie to ma być kolejnym krokiem w kierunku wypracowania strategii działań, które zwiększą świadomość społeczną problemu oraz wpłyną na politykę ochrony zdrowia.

Śmiertelność w Polsce wyższa niż w Europie
Udary to 1. przyczyna niepełnosprawności oraz 3. przyczyna zgonów osób po 40. roku życia w Polsce. Śmiertelność z powodu udarów jest w Polsce wyższa niż średnia Europejska. Kluczowy w przypadku wystąpienia udaru mózgu jest CZAS - każda minuta jest na wagę złota, a od szybkiej i właściwej reakcji zależy zdrowie i życie chorego.

Pacjent ma maksymalnie 4,5 godziny, by rozpocząć skuteczne leczenie i zmniejszyć skutki choroby. Znajomość objawów udaru mózgu powinna być zatem powszechna, tymczasem, jak wskazują badania, tak nie jest. Pod akronimem CZAS kryją się najbardziej charakterystyczne objawy udaru mózgu: Cięższa ręka lub noga, Zaburzenia widzenia, Asymetria twarzy, Spowolniona mowa. Udarowi towarzyszą często też zawroty głowy, zaburzenia równowagi i orientacji, czy nagłe osłabienie kończyn.

Niska świadomość dotyczy również czynników ryzyka udarów, związanych z niewłaściwym leczeniem lub zaniechaniem leczenia poważnych schorzeń takich jak migotanie przedsionków. Choroba ta stanowi jeden z ważniejszych czynników ryzyka wstąpienia udaru, określana jest mianem nowej epidemii w kardiologii.

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru
Eksperci prognozują, że w najbliższych dwóch dekadach liczba chorych na migotanie przedsionków wzrośnie dwukrotnie, do 800 tys. osób. Co roku aż 1,7 mln ludzi na świecie umiera lub staje się niepełnosprawnymi z powodu udaru mózgu w przebiegu migotania przedsionków. Szacuje się, że choroba ta zwiększa ryzyko udaru 5-krotnie, a udary spowodowane migotaniem przedsionków mają dużo cięższy przebieg. Dlatego profilaktyka ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Aby zwiększyć świadomość zagrożeń, jakie niesie migotanie przedsionków, oraz poprawić opiekę i leczenie osób z migotaniem przedsionków, w 2012 r. stworzono Światową Kartę Praw Pacjentów z Migotaniem Przedsionków. Dokument poparło 37 organizacji pacjentów i pracowników służby zdrowia z 20 krajów na świecie, w tym 2 organizacje z Polski. Swoje poparcie dla Karty można wyrazić na stronie www.stopmigotaniu.pl.

Rosną koszty leczenia
Skuteczna profilaktyka przyczynić ma się także do zmniejszenia kosztów leczenia oraz opieki nad chorymi, które z roku na rok są coraz wyższe. Jak wynika z Raportu Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego „Udary mózgu - konsekwencje społeczne i ekonomiczne”, całkowity koszt leczenia szpitalnego pacjentów po udarach mózgu wyniósł w 2012 r. 545 mln zł i był o 7,61%. większy niż w roku 2010.

Dodatkowo koszty pośrednie z powodu przedwczesnej umieralności sięgają nawet 90 mld zł. Znaczną kwotę stanowią również koszty związane z rehabilitacją neurologiczną osób po udarach - w 2013 r. było to około 159 mln zł. Należy pamiętać też o kosztach pośrednich - w 2010 r. koszty ZUS ogółem na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób z chorobami naczyń mózgowych wyniosły aż 679 mln zł.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.