Rośnie liczba zawałów w najstarszych grupach wiekowych

ZDROWIE

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   06 listopada 2014 10:53


Rośnie liczba zawałów w najstarszych grupach wiekowych

Wyzwaniem w kardiologii jest profilaktyka i coraz większa liczba starszych pacjentów. Im będzie więcej starszych pacjentów, tym więcej trudnych, skomplikowanych ostrych zespołów wieńcowych czy innych powikłań - podkreślano podczas środowego (5 listopada) spotkania kardiologów i kardiochirurgów w Katowicach.

- W ciągu ostatnich 11 lat w kardiologii dokonał się nieprawdopodobny postęp. Powody są dwa - rozsądne finansowanie oparte na rachunku ekonomicznym oraz rozwój tej gałęzi medycyny - nowe metody leczenia, powstanie odpowiedniej liczby ośrodków, wykształcenie kadry - powiedział podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim prof. Lech Poloński, który przez 29 lat pełnił funkcję śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii.

Liczba ośrodków o różnych stopniach referencyjności wzrosła z 24 w 2002 r. do 37 ośrodków w 2013 r. Liczba pracowni hemodynamiki w tym okresie wzrosła z 6 do 18, część z nich to podmioty prywatne, świadczące usługi w ramach kontraktu z NFZ.

Jak mówił prof. Poloński, wzrosła też liczba łóżek intensywnego nadzoru oraz placówek wykonujących nowoczesne, skomplikowane zabiegi na sercu. Przybyło lekarzy kardiologów - ze 107 w 2002 r. do 410 w 2013 r., co daje 9 specjalistów na 100 tys. mieszkańców. - Kardiologia przestała być specjalizacją deficytową, problemem jest to, że lekarze tej specjalności są skoncentrowani w dużych ośrodkach - zaznaczył.

Trudne przypadki
Wyzwaniem jest - jak mówił - szybkie starzenie się społeczeństwa, rośnie liczba zawałów w najstarszych grupach wiekowych. - Im będzie więcej starszych pacjentów, tym więcej trudnych, skomplikowanych ostrych zespołów wieńcowych czy innych powikłań - przestrzegł prof. Poloński.

Wśród wyzwań wymieniano też profilaktykę pierwotną, czyli kształtowanie prozdrowotnych postaw społeczeństwa oraz wtórną - czyli właściwą opiekę nad osobami po zawałach - ponad 28 proc. takich osób umiera w ciągu 3 lat od zawału, choć tzw. śmiertelność wewnątrzszpitalna, czyli wyniki leczenia podczas pobytu w szpitalu, plasuje Polskę w europejskiej czołówce.

Konsultant wojewódzki w zakresie kardiologii dr hab. Marek Gierlotka podał, że dziennie w oddziałach kardiologicznych w woj. śląskim hospitalizowanych jest średnio 200 pacjentów, rocznie ok. 70 tys. Podsumował wyniki ankiety, którą rozesłał wcześniej do oddziałów tej specjalności w regionie. Odpowiedzi otrzymał z 33 na 36 oddziałów. W ocenie lekarzy-respondentów sytuacja jest dobra - poprawiła się jakość leczenia, śmiertelność jest niska, a wachlarz usług - szeroki.

Priorytety i problemy
Wśród problemów wskazywano m.in. zbyt niskie kontrakty z NFZ, w tym zbyt niskie wyceny świadczeń w poradni, coraz "trudniejszych" pacjentów - lekarze muszą podczas pobytu w oddziale leczyć wiele towarzyszących chorób poza podstawową. Lekarze pisali o zbyt małym zapleczu diagnostycznym, starzejącym się sprzęcie, nadmiernej biurokracji. Przedstawiciele jednego oddziału napisali, że nie ma on żadnych problemów.

Wśród priorytetów doc. Gierlotka wskazał konieczność systemowego uporządkowania leczenia pacjentów z niewydolnością serca, których liczba będzie - jak mówił - rosła. Jego zdaniem wskazane jest też prowadzenie rzetelnych rejestrów leczonych pacjentów, aby dysponować dokładnymi danymi epidemiologicznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.