Rozwiązania telemedyczne w geriatrii: ogromny potencjał, ale niewykorzystany
Autor: KL/Rynek Seniora   22 lutego 2016 13:51

Zastosowanie rozwiązań innowacyjnych w opiece nad pacjentami w wieku podeszłym pozwala odciążyć system opieki zdrowotnej. Samym seniorom wydłuża możliwość samodzielnego funkcjonowania, a opiekunom umożliwia wypełnianie przyjętych obowiązków z życiem prywatnym.

O tym, jak nowe technologie wspomagają rehabilitację pacjentów i jak ich zastosowanie może wesprzeć obecny model opieki zdrowotnej rozmawiano podczas sesji „Systemy do telemedycyny i teleopieki w geriatrii, reumatologii i rehabilitacji” , która odbyła się podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.)

Użyteczne narzędzie
Eksperci zwracają uwagę, że, mówiąc o teleopiece, trzeba pamiętać, po co ona jest.

- Technologia nie jest celem sama w sobie. Nie możemy jej dehumanizować. Technologia jest tylko narzędziem, które ekspertom pozwala optymalizować czas pracy, a osobom niesamodzielnym, tzw. „więźniom czwartego piętra”, technologia ma zapewnić komfort życia i zapobiegać wykluczeniu z życia społecznego - podkreślał Jarosław Bułka, wiceprezes zarządu Silvermedia, firmy zajmującej się dostarczaniem nowoczesnego oprogramowania dla medycyny.

Jak zapewnił, na podstawie doświadczeń naszych europejskich sąsiadów można jasno stwierdzić, że seniorzy czują się znacznie bezpieczniej przy mobilnych urządzeniach do teleopieki. Zwrócił uwagę, że telemedycyna wielu ludziom kojarzy się z tak prozaicznymi kwestiami jak e-recepta, nie dostrzegają oni natomiast potencjału nowoczesnych rozwiązań informatycznych w medycynie.

Marnotrawstwo i wydłużenie terapii
Profesor Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, zwróciła uwagę, że dzisiejsze opóźnienie w korzystaniu z nowych technologii w ochronie zdrowia skutkuje marnotrawieniem pieniędzy i wydłuża proces terapeutyczny, co w przypadku osób w wieku podeszłym często przynosi negatywne i nieodwracalne skutki.

- Fakt, że lekarz nie ma możliwości wglądu w dokumentację chorego, bo wciąż nie dysponujemy elektroniczną kartą pacjenta sprawia, że nie tylko powielamy te same badania zlecone wcześniej przez innych specjalistów , ale też dochodzi do zlecania zbyt dużej ilości leków, które w efekcie zamiast służyć chorym mogą im szkodzić - podkreślała profesor i dodała, że lekarze bardzo chętnie zaczną korzystać z nowoczesnych rozwiązań w medycynie i w zarządzaniu ochroną zdrowia, ale problemem jest brak środków na ich wdrożenie.

Unifikacja danych
W podobnym tonie wypowiadał się Kajetan Wojsyk z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia stwierdzając, że bardzo wiele badań jest niepotrzebnie powtarzanych. Jak zaznaczał scentralizowane informatyczne bazy danych dotyczące pacjentów i unifikacja procedur pozwolą nie tylko na obniżenie kosztów leczenia, ale nie będą także zmuszać pacjenta do chodzenia „od okienka do okienka” z wynikami badań - wszystkie potrzebne dokumenty lekarz będzie miał już w komputerze. 

Profesor Kwiatkowska w trakcie spotkania zwróciła uwagę na problem adaptacji seniorów w świecie nowoczesnych technologii. - 70 proc. pacjentów z nimi sobie nie radzi - mówiła. Dlatego zaznaczyła, że producenci nowych technologii dedykowanych dla medycyny muszą współpracować z najlepszymi jednostkami medycznymi, aby produkować sprzęt faktycznie potrzebny, dostosowany do potrzeb pacjentów i ich środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.